Ciąża, Dziecko, Poród - Tik-tak.pl
Przed ciążą Ciąża Poród Dziecko Kolorowanki Gry Online Forum
Reklama w Tik-tak.pl
Pierwsza pomoc
zdrowie dziecka | pierwsza pomoc |

Co zrobić kiedy nasze dziecko zostanie pogryzione przez psa, albo gdy przewróci się i stłucze sobie rączkę. Kiedy wezwać pogotowie? Poniższy artykuł odpowie na te pytania.Skaleczenia

Należy ustalić, jak poważna jest rana i w jakiej sytuacji powstała. Jeśli rana jest w okolicy buzi dziecka lub przecięcie skóry jest duże i wynosi więcej niż 1cm, konieczna będzie wizyta w szpitalu (chirurgia), gdzie najprowdopodoniej będą założone szwy. Jednocześnie musimy mieć pewność, czy skaleczenie nie miało kontaktu z ziemią, nawozem, bo może to być przyczyną zakażenia bakteriami tężca! Skaleczenie należy przemyć z większych zanieczyszczeń, polewając obficie czystą wodą, a następnie zdezynfekować ranę wodę utlenioną. Trzeba zwrócić uwagę, aby dziecko nie było pobudzone i starać się je uspokoić. Brzegi rany pownino się lekko zbliżyć do siebie i przykleić plaster z opatrunkiem.

Bez konsultacji z lekarzem NIE należy unikać wszelkich maści, ani środków na bazie spirytusu!

Skutecznymi środkami odkażającymi są:
Septosan
Szałwia
Rivanol
mocne napary z Rumianku
Azulan

Warto pamiętać o szczepieniu dzieci przeciw tężcowi (szczepienie powinno się powtarzać co kilka lat, ponieważ odporność z biegiem lat zminejsza się) TĘŻEC rozwija się w ciągu 5-20 dni od momentu zranienia.

Objawy:
bóle głowy,
utrudnienie połykania,
gorączka,
początkowo drętwienie okolicy rany, potem coraz większego obszaru,
pojawiają się napady skurczów mięśni twarzy oraz kończyn.


Rany głębokie - Tamowanie krwawienia

Jak najszybciej dezynfekujemy ranę wodą utlenioną i zakładamy opatrunek uciskowy -sterylny lub jeśli jest to zbyt skomplikowane przyciskamy ranę ręką przez jałową gazę i w każdej podobnej sytuacji jedziemy do szpitala.
Jeśli uszkodzona jest tętnica, czyli krew jest jasnoczerwona i wydostaje się z rany rytmicznie, zakładamy opaską uciskową POWYŻEJ miejsca krwawienia, czyli między sercem, a raną.
Opaska uciskowa może założona maksymalnie na godzinę!

Krwawienie z nosa

Głowa powinna pozostać prosto (lub przechylona lekko do przodu), starmy się wyczyścić nos i palcem przycisnąć krwawiącą stronę nosa przez około 10 min i kontrolować, czy krew wciąż wypływa. Każde krwawienie z nosa trwające dłużej niż 10 min, obliguje nas do zawiezienie dziecka do szpitala (laryngologia).
Przy przewlekłych krwawieniach warto podawać Rutinoscorbin

Ugryzienie

Ranę jak każdę przemywamy wodą utlenioną. Bardzo istotne jest, aby ustalić, czy zwierzę, które pokąsało dziecko było szczepione przeciwko wściekliźnie.
Jeśli tak -koniecznie trzeba obserwać zwierzaka przez minimum 2 tygodnie.
Jeśli nie -konieczne będą zastrzyki przeciwko wściekliźnie, w przeciwnym wypadku dziecko może umrzeć

Ukąszenia owadów

Na miejsce ugryzione stosujemy okłady z sody oczyszczonej lub zwykłej zimnej wody. Można spróbować usunąć samemu żądło pszczoły. Jeśli dziecko jest alergikiem powinniśmy podać leki p/alergiczne, np. wapno.
Jeśli ukąszenie nastąpiło w obrębie twarzy: usta, oczy, nos lub owad wpadł głębiej lub jeśli jest to kleszcz należy udać się niezwłocznie do lekarza.

Ukąszenia gadów

Po ukąszeniu należy założyć opaskę uciskową POWYŻEJ miejsca ukąszenia, nie na dłużej jednak niż 2 godziny.
Pamiętamy, aby ugryzione miejsce znajdowało się poniżej poziomu serca!!
NIE powinniśmy wysysać jadu, ani przecinać skóry w miejscu ugryzienia, można delikatnie próbować przemyć ranę i opatrzyć jałową gazą. NATYCHMIAST udajemy się do szpitala!!!

Stłuczenia

Na zmienione miejsce warto przyłożyć woreczek z lodem, potem zrobić opatrunek z altacetu.(lub roztworu z octu)

Skręcenie stawu

Przy skręconym stawie odczuwa się ból , występuje obrzęk, a potem siniak. Jak najszybciej należy przyłożyć lód na 5-10minut.Delikatnie unieruchamiamy staw, można zrobić opatrunek z Altacetu i udajemy się do szpitala.
Przy dużym skręceniu zakłada się gips na 2 tygodnie.

Złamanie

Objawia się przenikliwym bólem, obrzękiem, siniakiem w miejscu złamania, niemożnością poruszania końćzyną -konieczne jest zdjęcie RTG. Złamania dzielimy na zamknięte(nie naruszające ciągłości skóry) i otwarte (z przerwaniem ciągłości skóry). Jak najszybciej unieruchamiamy złamaną kość z dwoma sąsiadującymi stawami, NIE ruszamy kończyną, ponieważ ból jaki wywołamy może być przyczyną wstrząsu. Jeśli złamanie jest otwarte należy pamiętać o jałowym gazikiu na ranę.
Po czym udajemy się do szpitala.

Urazy głowy

Na uderzoną głowę należy przyłożyć lód, aby zmniejszyć powstawanie guza i bólu. Jeśli jednak dziecko jest zdezorientowane, traci przytomność, ma problemy ze swobodnym oddychaniem, odczuwa coraz większy ból, ma zawroty głowy, nudności, wymioty, robi się senne, ma problemy z mówieniem lub/i poruszaniem się -bez zwłoki wzywamy pogotowie.
Uraz oka

Zanieczyszczone oko przepłukujemy bieżącą wodą minimum 10 minut, potem zakładamy chłodny kompres i jedziemy do szpitala. Warto pamiętać, aby zasłonić drugie oko, wtedy dziecko nie porusza oczami. NIE pocieramy oka !

Ciało obce w oku

Powinno się przepłukać oko czystą wodą. Nie należy próbować usuwać głęboko wbitego ciała obcego na "własną rękę".
Gdy pył wyraźnie widać, można próbować usunąć go czystą chusteczką higieniczną. Optymalnie jednak pojechać do szpitala

Ciało obce w uchu

Możemy spróbować delikatnie przepłukać ucho, jeśli cało obce tkwi płytko możemy do usunięcia użyć pensety(podobnie możemy postępujemy przy usuwaniu CIAŁA OBCEGO Z NOSA) Jeśli dziecko jest zbyt małe ,aby nam powiedzieć, że coś mu utkwiło w uchu, zorientujemy się po wydzieninie sączącej się z niego, która jest cuchnąca, konieczna jest wizyta u laryngologa.

Udar słoneczny (cieplny)

Nieprawidłowe ubranie dziecka, wychodzenie na słońce bez nakrycia głowy, upał, i co jest karygodne(!!!) pozostawienie dziecka w nagrzanym samochodzie, ograniczanie picia- powodować może porażenie słoneczne. Pierwszymi objawami jest osłabienie, ból głowy, stan podgorączkowy, niepokój, ZMNIEJSZONA POTLIWOŚĆ(skóra jest sucha), po niedługim upływie czasu temperatura znacznie się podnosi(sięgając 40 stopni C), występuje wtedy ogniste zaczerwienienie skóry, zaburzenia świadomości i drgawki. Dziecko należy natychmiast umieścić w chłodnym pomieszczeniu, jeśli jest przytomne podawać dużo, zimnych napojów(NIE poić nieprzytomnego!!). Można próbować znaurzyć dziecko w wannie z zimną wodą lub owinąć zimnym, mokrym prześcieradłem, zmieniać je często utrzymując niską temperaturę.Gdy gorączka spadnie do 39 stopni C, wzywamy lekarza lub jeśli stan dziecka nie poprawia się- szybko jedziemy do szpitala.

Oparzenia

Jest to uszkodzenie skóry wywołane bezpośrednim działaniem następujących czynników:
  • suchego ciepła(ogień, gorące przedmioty)
  • wilgotnego ciepła(wrzątek, para wodna)
  • czynników chemicznych
  • prądu

Wyróżnia się 4 stopnie oparzeń:
1 bolesność i zaczerwienienie skóry
2 pojawiają się pęcherze wypełnione płynem surowiczym
3 występuje głębokie uszkodzenie tkanek
4 zwęglenie
Ważna jest też rozległość oparzenia. Jak najszybciej i bardzo ostrożnie zdjąć z dziecka ubranie, które dolega do oparzonej skóry- zanurzając oparzone miejsce w zimnej wodzie, a następnie przez minimum 10 minut polewać ranę bieżącą, zimną wodą. Pęcherzy nie wolno nakłuwać, trzeba przyłożyć suchy, sterylny opatrunek.
Jeśli jest to oparzenie I lub II stopnia i nie jest rozległe, wystarczy miejsca po pęcherzach przemywać środkami odkażającymi(ziołowymi), w przeciwnym wypadku zawsze należy jechać do szpitala, watro podać środki przeciwbólowe.

Odmrożenia

W lekkich stanach najlepiej ogrzewać odmrożone miejsca w kąpieli o stopniowo wzrastającej temperaturze od 25 stopni C do 38 stopni C. Jesli odmrożenia są ciężkie należy udać się do szpitala.

Zadławienia i reanimacja

Jeśli dziecko nagle zaczyna kaszleć i nie może nabrać powietrza, ani go wypuścić, dusi się i sinieje można podejrzewać zadławienie. NIE NALEŻY KLEPAĆ DZIECKA PO PLECACH NA SIEDZĄCO, gdyż możemy przyczynić się do głębszego utkwienie przedmiotu w drogach oddechowych! Jeśli przedmiot jest widoczny i da się go usunąć, należy niezwłocznie to uczynić. Jeśli nie, to dzieci do wieku przedszkolnego przekładamy przez kolano twarzą zwróconą ku dołowi, z głową zdecydowanie niżej niż tułów i kilkakrotnie, mocno uderzamy w plecy otwartą dłonią. Jeśli nasz działania nie przynoszą skutku, odwracamy dziecko na wznak, z głową wciąż poniżej tułowia i dwoma palcami uciskamy mostek w dolej części również kilkakrotnie w odstępie co 3 sekundy. Zabiegi powtarzamy dotąd, aż będziemy mogli usunąć przedmiot, jednocześnie prosimy kogoś by zadzwonił po pogotowie!! Jeśli nasze działania nie przyniosły skutku i dziecko przestało oddychać rozpoczynamy REANIMACJĘ.

Stosujemy sztuczne oddychanie metodą USTA -USTA/NOS:
Głowę układamy prosto, lekko odchyloną do tyłu i wdmuchujemy powietrze jednocześnie prze usta i nos (twarzyczka dziecka jest mała, więc bez trudu nasze usta obejmą razem usta i nos), po każdym wdechu odsłaniamy usta i nos dziecka, aby powietrze mogło swobodnie się wydostać. Po minucie powtarzamy próbę wytrząśnięcia ciała obcego. Potem znów przez minutę robimy sztuczne oddychanie. Należy pamiętać o wezwaniu karetki i jest to dobry moment.
Do czasu przybycia karetki prowadzimy reanimację (20 oddechów na minutę) oraz przy braku pulsu (sprawdzamy na tętnicy SZYJNEJ- zagłębienie między krtanią, a mięśniem z boku) -wykonujemy masaż serca.
U niemowlęcia wykonujemy go oczywiście na plecach , na twardym podłożu, uciskając dwoma palcami dolną część mostka na głębokość 2cm, z częstotliwością około 100 razy na minutę. Na 1 wdech przypada 5 ucisków; jeśli tylko powróci tętno -przerywamy masaż serca.
W przypadku dziecka w wieku szklonym, które jest przytomne, stajemy z tyłu i obejmując rękami jego brzuch(na wysokości przepony), dość mocno i energicznie przyciskamy do siebie i w górę, powtarzając ten ruch kilkakrotni, jeśli mimo naszych starań dziecko przestało oddychać przystępujemy do reanimacji.
Układamy dziecko na plecach, na twardym podłożu, odchylamy głowę lekko do tyłu i zaciskając nos wdmuchujemy powietrze metodą usta-usta, około 16 oddechów na minutę. Jeśli nie ma tętna na tętnicy szyjnej podejmujemy masaż serca, splatając ręce uciskamy nadgarstkiem dolnej dłoni na mostek w dolnej jego części, na głębokość 3cm z częstotliwością 80 razy na minutę. Na 1 wdech przypada 5 ucisków!!

Jeśli dziecko oddycha, ale z ma z tym trudność- jedziemy do szpitala.
Warto po każdym zadławieniu wykonać RTG płuc, aby wykluczyć zachłystowe zapalenie oskrzeli lub płuc.

Zapamiętaj te numery!
 
Pogotowie ratunkowe - 999
Straż pożarna - 998
Pogotowie drogowe - 96-33
Policja - 997 

Centralny system - 112


Bibliografia:

Waleska-Zielecka, Bożena. "Zanim przyjdzie lekarz". Prószyńśki i S-ka: Warszawa, 1997.

Majowski, Ryszard. Kuś, Wojciech M. "Wypadek-co robić?". Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich: Warszawa, 1988.

forum ciąża, forum dla rodziców, forum dziecko

Antykoncepcja
Chcę być w ciąży
Ciąża - Porady
Kalendarz ciąży - tydzień
Kalendarz ciąży - miesiąc
Kalendarz ciąży - trymestr
Odzież ciążowa
Zdrowie w ciąży
Uroda w ciąży
Wszystko o porodzie
Mój poród
Zdrowie dziecka
Wychowanie dziecka
Dziecko - Porady
Zakupy dla dzieci
Odzież dziecięca
Wózki dla dzieci
Foteliki dla dziecka
Zabawki
Pokój dziecięcy
Akcesoria dla mamy i dziecka
Wydarzenia dla Rodziców i Dzieci
Bajki i wierszyki dla dzieci
Kolorowanki
Gry i zabawy dla dzieci
Kuchnia dla dzieci - Przepisy
Mam dziecko - zdjęcia dzieci


 
Przeczytaj także
» Rodzinne warszTATY plastyczne
» Gry i zabawy dla dzieci - 7 miesiąc
» Porady psychologa - Dlaczego dziecko płacze?
» Kalendarz ciąży - Trymestr 1
» Farma Benjamina i nowe przygody lokomotywy Tomka już w kwietniu na Jim Jam!
» Kalendarz ciąży - Miesiąc 3
» Ziabaqlu zaprasza na Targi Moje Dziecko
» Fruittella 'Smaki z natury' zdrowe słodycze dla Twojej rodziny
» A-Derma Dermalibour - Krem na bazie wyciągu z owsa RHEALBA
» Kalendarz ciąży - Tydzień 27
» Poranne mdłości - jak je pokonać
» Depresja u dziecka ?
» Poród rodzinny
» Popularne wózki dla dzieci - Raport Skąpiec.pl dla Tik-tak.pl
» Pierwszy dzień w szkole
» Fotylki
» Wózki w kolorach wiosny
» Jak uniknąć chemii w czasie ciąży
» Pokoloruj pokój swojego dziecka
» W dążeniu do ideału

Tik-takowa sonda
Gdzie rodziłaś swoje dziecko?

W szpitalu
W klinice
W domu

  + wyniki

 
Wyprawka dla dziecka  Rodzice  Strach przed porodem  Zabawki   Ciąża tydzień po tygodniu Jaka dieta w ciąży Moda ciążowa Rozstępy w ciąży  Przebieg porodu


P O L E C A M Y:

Moda, Uroda, Kosmetyki, Fryzury, Plotki:
Serwis dla kobiet NaObcasach.plWszelkie porady i artykuły z tematyki Ciąża, Poród, Dziecko zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Kopiowanie, powielanie, rozpowszechnianie treści i fotografii bez zgody redakcji zabronione.

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2006-2010 Kwiatkowski Media Networks / reklama / kontakt