Ciąża, Dziecko, Poród - Tik-tak.pl
Przed ciążą Ciąża Poród Dziecko Kolorowanki Gry Online Forum
Reklama w Tik-tak.pl
Naczyniaki u dziecka
zdrowie | naczyniak | malformacja | dziecko |

Naczyniak to najczęstszy guz, który występuje u dziecka. Niewidoczne w chwili narodzin, zostają zauważone w pierwszych tygodniach życia.



dotyczy to około 70% wszystkich naczyniaków. Pierwszymi objawami mogą być: dyskretna płaska, różowa plama, plama wyblakła lub ograniczona teleangiektazja otoczona bladym halo (otoczką). Kolejnych 20% dzieci rodzi się z widocznym już objawem prodromalnym, a naczyniak rozwija się w bardzo krótkim czasie po urodzeniu. W około 10% przypadków dojrzały naczyniak widoczny jest już w chwili urodzenia. Są to tzw. naczyniaki wrodzone, często bez tendencji do proliferacji (rozrostu) i z bardzo szybko przebiegającą fazą inwolucji (zanikania), lub bez tendencji do zaniku.

Szczególną cechą naczyniaków jest ich gwałtowny wzrost w okresie noworodkowym, znacznie szybszy niż wzrost dziecka, rozpoczynający się w ciągu kilku tygodni po urodzeniu. Faza proliferacyjna trwa około 6 - 12, a nawet 18 miesięcy.

Około 10-12 miesiąca życia wzrost naczyniaka staje się proporcjonalny do wzrostu dziecka, co wskazuje na rozpoczęcie fazy inwolucji. Guz staje się stopniowo bardziej miękki, a jego powierzchnia blednie, przestaje być lśniąca, przybierając barwę matowo - fioletową, ewoluuje następnie przybierając odcień cętkowano - popielaty na całej powierzchni zmiany, zaczynając od środka i stopniowo postępując do obrzeża. Zarówno początek procesu inwolucji, jak i jej szybkość są nie do przewidzenia. Statystycznie 30% naczyniaków zanika do końca 3 roku życia, 50% - do końca 5-go, 70% - do 7 lat, a w pozostałych przypadkach proces inwolucji trwa nawet do 16 roku życia.

Istotnym jest precyzyjne rozumienie pojęcia inwolucji, czyli zaniku. Tylko około 40% naczyniaków "zanika" praktycznie bez pozostawienia zauważalnego śladu, lub z minimalną pozostałością w pełni akceptowalną pod względem kosmetycznym. W pracy Finna i wsp. wykazano, że naczyniaki można podzielić na te, które zakończyły swój proces inwolucji do końca 6 roku życia, i te potrzebujące więcej niż 6 lat. W grupie pierwszej "tylko" 38% dzieci miało na koniec procesu zaniku ślad pod postacią: włóknisto-tłuszczowego nadmiaru skóry, blizny czy też widocznych teleangiektazji. W grupie drugiej już tylko u 20 % pozostałość po procesie zaniku była w pełni do zaakceptowania.
Oczekiwany wynik końcowy naturalnego procesu inwolucji naczyniaka:
do 6 lat – 38% niekorzystnych pozostałości po naczyniaku.
powyzej 6 lat – 80% niekorzystnych pozostałości po naczyniaku.

KLASYFIKACJA ZMIAN NACZYNIOWYCH

Wyróżnione zostały dwie grupy zmian:

- naczyniaki (najczęściej występujące guzy u dzieci, łagodne zmiany pochodzenia naczyniowego, proliferujące(rosnące) w okresie niemowlęcym i podlegające spontanicznemu zanikowi przez okres dzieciństwa). Guzy te charakteryzują się wysoką aktywnością metaboliczną, wzmożoną wymianą komórek śródbłonka, komórek tucznych, fibroblastów i makrofagów w okresie proliferacji(rozrostu) objawiającą się zmianami wielkości, kształtu, zabarwienia i spoistości; z nieuchronnie następującą fazą inwolucji, podczas której na skutek zmniejszenia aktywności metabolicznej guza dochodzi do jego stopniowego zaniku.

- malformacje naczyniowe (różnorodne zmiany zbudowane z dysplastycznych naczyń, zazwyczaj z dominującym jednym rodzajem lub kalibrem naczyń: włosowatych, żylnych, tętniczych i limfatycznych) Są guzopodobnymi zmianami nienowotworowymi, powstałymi na skutek zaburzenia procesu morfogenezy tkanki naczyniowej(zaburzenia w rozroscie tkanek w okresie rozwoju płodu). Nie podlegają samoistnej inwolucji. Malformacje dzielą się na podkategorie (włosowate /kapilarne/, żylne, tętnicze i limfatyczne lub mieszane).

NACZYNIAKI:
- Faza proliferacyjna (rozrostowa) ,
- Faza inwolucyjna (zanikowa).

MALFORMACJE NACZYNIOWE:
- Włosowate CM ,
- Limfatyczne LM ,
- Żylne VM ,
- Tętnicze AM ,
- Mieszane CLM ,
- CVM ,
- LVM ,
- AVM.

Wprowadzenie powyższej kwalifikacji częściowo ułatwiło różnicowanie wrodzonych zmian naczyniowych w oparciu o przewidywalny przebieg naturalny, kinetykę komórkową, oraz ich budowę histologiczną
W przypadku zdecydowanej większości anomalii naczyniowych do postawienia wstępnego rozpoznania, a tym samym zaplanowania leczenia i przedstawienia prognozy, wystarczy szczegółowy wywiad i badanie fizykalne. W niektórych przypadkach koniecznym może być obserwacja zachowania zmiany na przestrzeni pewnego okresu czasu, albo wykonanie dodatkowych badań obrazowych lub biopsji. Natomiast warto pamiętać, że często zmiany naczyniopochodne o całkowicie odrębnym pochodzeniu, biologii i przebiegu naturalnym mogą wyglądać łudząco podobnie.

"Nie wszystkie zmiany skórne wyglądające jak truskawka to naczyniaki; nie wszystkie naczyniaki przypominają wyglądem truskawkę." J.B. Mulliken, MD
PORÓWNANIE NACZYNIAKÓW I MALFORMACJI NACZYNIOWYCH

1. Cechy kliniczne

1.1. Naczyniak
- Pojawia się w okresie noworodkowym lub wczesnoniemowlęcym,
- Rośnie szybciej od dziecka przez 1 rok życia,
- Inwolucja po 1 roku życia,
- Częstość występowania m:ż 1:6

1.2. Malformacja naczyniowa
- Zawsze obecna w chwili porodu,
- Rośnie proporcjonalnie wraz z dzieckiem,
- Nigdy nie zanika,
- Częstość występowania m:ż 1:1

2. Cechy biologiczne:

2.1. Naczyniak
Proliferacja : obfite, proliferujące komórki śródbłonka, liczne komórki tuczne
Inwolucja : Apoptoza i postępujące spłaszczanie komórek śródbłonka. Szersze, ale mniej liczne naczynia, otoczone okołonaczyniową tkanką włóknisto-tłuszczową

2.2. Malformacja naczyniowa
Płaskie, normalne komórki śródbłonka, liczba komórek tucznych w normie
Normalna wymiana komórek śródbłonka; dysplastyczne kanały naczyniowe: żyłki, żyły, włośniczki lub naczynia limfatyczne

Więcej o zmianach naczyniowych oraz sposobie ich leczenia znajduje się na stronie www.naczyniaki.com
forum ciąża, forum dla rodziców, forum dziecko





Antykoncepcja
Chcę być w ciąży
Ciąża - Porady
Kalendarz ciąży - tydzień
Kalendarz ciąży - miesiąc
Kalendarz ciąży - trymestr
Odzież ciążowa
Zdrowie w ciąży
Uroda w ciąży
Wszystko o porodzie
Mój poród
Zdrowie dziecka
Wychowanie dziecka
Dziecko - Porady
Zakupy dla dzieci
Odzież dziecięca
Wózki dla dzieci
Foteliki dla dziecka
Zabawki
Pokój dziecięcy
Akcesoria dla mamy i dziecka
Wydarzenia dla Rodziców i Dzieci
Bajki i wierszyki dla dzieci
Kolorowanki
Gry i zabawy dla dzieci
Kuchnia dla dzieci - Przepisy
Mam dziecko - zdjęcia dzieci


 
Przeczytaj także
» Wady zgryzu przyczyną wielu chorób
» Jak rozwijać talent dziecka w wieku przedszkolnym
» Kolonie - Jak dobrze wybrać ?
» Jak przebiega poród
» Biorąc rzecz na chłodno...
» Teatralna przygoda dla najmłodszych w IKEA Łódź
» Zone Reality - maj pełen emocji
» ODLOT, zdobywca dwóch Złotych Globów, już 5 lutego na DVD i Blu-ray!
» Karmienie piersią - metoda antykoncepcyjna
» Jeszcze więcej Złotych Misiów od Haribo
» Zadbaj o czas swojego dziecka
» Pasożyty w organizmie dziecka
» Mój własny świat
» Ciążowe nudności
» MAM First Brush - szczoteczka do zębów
» Cienie
» Rusza akcja Pampers-UNICEF '1 paczka = 1 ratująca życie szczepionka'
» Zapotrzebowanie na DHA w czasie ciąży
» Czy dziecko powinno widzieć, że płaczę ?
» Rozstępy - zmora ciąży

Tik-takowa sonda
Gdzie rodziłaś swoje dziecko?

W szpitalu
W klinice
W domu

  + wyniki

 
Wyprawka dla dziecka  Rodzice  Strach przed porodem  Zabawki   Ciąża tydzień po tygodniu Jaka dieta w ciąży Moda ciążowa Rozstępy w ciąży  Przebieg porodu


P O L E C A M Y:

Moda, Uroda, Kosmetyki, Fryzury, Plotki:
Serwis dla kobiet NaObcasach.pl



Wszelkie porady i artykuły z tematyki Ciąża, Poród, Dziecko zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Kopiowanie, powielanie, rozpowszechnianie treści i fotografii bez zgody redakcji zabronione.

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2006-2010 Kwiatkowski Media Networks / reklama / kontakt