Ciąża, Dziecko, Poród - Tik-tak.pl
Przed ciążą Ciąża Poród Dziecko Kolorowanki Gry Online Forum
Reklama w Tik-tak.pl
Bóle brzucha u malucha
zdrowie dziecka | ból brzucha | stres dziecka | zatrucia | choroby |

Ból brzucha wiemy jak może utrudnić życie nam dorosłym. W przypadku dzieci do typowych objawów dochodzą dodatkowe trudności z określeniem co, gdzie boli i przyjmowaniem niesmacznych leków.Na układ pokarmowy zarówno małego, jak i dużego człowieka składają się: przewód pokarmowy (jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelito cienkie i jelito grube) oraz gruczoły wydzielające substancje trawienne lub wspomagające trawienie – ślinianki, wątroba i trzustka. Ich najważniejszym zadaniem jest:
  • Przyjmowanie i rozdrabnianie pokarmów (jama ustna);
  • Trawienie, a następnie wchłanianie substancji odżywczych (jama ustna, gardło i przełyk, żołądek, jelito cienkie, górna część jelita grubego);
  • Wydalanie niestrawionych resztek pokarmowych (jelito grube).
Zaburzenia pracy któregokolwiek z odcinków układu pokarmowego mają wpływ na funkcjonowanie pozostałych jego części, dlatego czasem tak trudno jednoznacznie określić, gdzie leży przyczyna dolegliwości, a nawet – zlokalizować źródło bólu.

Co robić, gdy pojawi się problem?

Ból brzucha to - obok przeziębienia - najczęstsza przyczyna wizyt małego pacjenta u lekarza pediatry. Zawsze wymaga szczególnej uwagi i – jeśli objawy są niestandardowe i niepokojące – pilnej konsultacji specjalisty.
Obserwacje rodziców i wcześniejsze dokładne wypytanie dziecka o charakter dolegliwości – kiedy pojawił się ból, w jakim miejscu, czy są jakieś inne objawy – są zwykle kluczowe dla postawienia wstępnej diagnozy. Ważne jest, aby w czasie takiego „wywiadu” nie sugerować dziecku żadnych odpowiedzi, tylko pozwolić mu opowiedzieć o tym, co się dzieje, własnymi słowami. Co ciekawe, istotną rolę w diagnozie może odegrać ojciec, który na ogół spędza mniej z dzieckiem czasu, a przez to jest w stanie dostrzec objawy, które czasem umykają mamie. Jeśli ból jest ostry, do czasu spotkania z lekarzem nie należy podawać dziecku jedzenia ani picia.


Dlaczego boli?

Bóle brzucha dzieli się zazwyczaj na organiczne (spowodowane chorobą) i psychogenne (związane ze stresem). Przyczyna największej ilości – bo nawet 70% - dolegliwości leży jednak w zaburzeniach codziennych funkcji układu pokarmowego; mówi się wówczas o schorzeniach czynnościowych. Ból występuje tu epizodycznie lub ciągle, przy czym nic nie wskazuje na inne powody - chorobę czy silne emocje, a dodatkowo dziecko może skarżyć się na bóle głowy, kończyn czy zaburzenia snu, jest płaczliwe, niechętnie się bawi i trudno mu skupić uwagę.

Najczęściej spotykanymi dolegliwościami są:

Zaparcia

Dziecko skarży się wtedy na kłopoty z wypróżnieniem, przy czym stolec oddawany jest rzadziej niż 3 razy w tygodniu. Przyczyną problemu może być zła dieta, zmiana otoczenia związana z podróżą, stres. Receptą na uniknięcie zaparć jest nauczenie dziecka regularnego wypróżniania się, właściwa dieta – bogata w produkty zawierzające błonnik, a także codzienna dawka ruchu.

Zatrucia Pokarmowe

Kolejną, równie częstą przyczyną zaburzeń pracy układu trawiennego są zatrucia pokarmowe. Oprócz bólu brzucha pojawiają się wymioty, biegunka, podwyższona temperatura ciała. Przy zatruciach istnieje ryzyko odwodnienia organizmu, dlatego pierwsza pomoc polega na dostarczeniu dziecku odpowiedniej ilości płynów przy jednoczesnej próbie zahamowania biegunki i wymiotów. Konieczna jest również lekkostrawna dieta, utrzymywana przez kilka dni po ustąpieniu objawów. U najmłodszych dzieci każde zatrucie wymaga konsultacji lekarskiej, w przypadku starszych – wizyta specjalisty będzie niezbędna, jeśli dolegliwości są wyjątkowo nasilone, towarzyszy im wysoka temperatura, a objawy utrzymują się dłużej niż 2-3 dni – może to świadczyć np. o zakażeniu salmonellozą czy wirusem tzw. grypy żołądkowej.

Zapalenie wyrostka robaczkowego

Podobne symptomy można zaobserwować w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego, przy czym ból umiejscowiony jest z reguły w okolicach prawego biodra (czasem bywa trudny do zlokalizowania) i nasila się w momencie zginania prawej nogi. Jeśli zaobserwujemy u dziecka objawy, które mogą wskazywać na tę dolegliwość, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem – w przypadku potwierdzenia diagnozy konieczna będzie natychmiastowa interwencja chirurgiczna.

Urazy brzucha

Ból brzucha u dzieci może być także spowodowany urazem (upadkiem lub uderzeniem). Jeśli dolegliwości nie ustępują, a dodatkowo pojawiają się wymioty, istnieje ryzyko, że doszło do uszkodzenia organów wewnętrznych. Konieczna jest wówczas natychmiastowa konsultacja lekarska.

Stres

Coraz częściej przyczyn bólu brzucha u dzieci upatruje się także w czynnikach natury psychicznej. Dolegliwości mogą pojawiać się w momencie silnych emocji (gniew, smutek) lub przed ważnym wydarzeniem (egzaminem, pierwszym dniem w nowej szkole, wizytą u dentysty), ale także i później, gdy sytuacja stresująca minie. Bóle psychosomatyczne mogą pojawiają się cyklicznie u dzieci często przeżywających negatywne emocje wywołane złą sytuacją rodzinną czy presją rówieśników. W pierwszej kolejności ważna jest wówczas identyfikacja czynników wywołujących stres i w – miarę możliwości – ich ograniczenie lub likwidacja.


(c) fot.: P.Karpiński
forum ciąża, forum dla rodziców, forum dziecko

Antykoncepcja
Chcę być w ciąży
Ciąża - Porady
Kalendarz ciąży - tydzień
Kalendarz ciąży - miesiąc
Kalendarz ciąży - trymestr
Odzież ciążowa
Zdrowie w ciąży
Uroda w ciąży
Wszystko o porodzie
Mój poród
Zdrowie dziecka
Wychowanie dziecka
Dziecko - Porady
Zakupy dla dzieci
Odzież dziecięca
Wózki dla dzieci
Foteliki dla dziecka
Zabawki
Pokój dziecięcy
Akcesoria dla mamy i dziecka
Wydarzenia dla Rodziców i Dzieci
Bajki i wierszyki dla dzieci
Kolorowanki
Gry i zabawy dla dzieci
Kuchnia dla dzieci - Przepisy
Mam dziecko - zdjęcia dzieci


 
Przeczytaj także
» Kalendarz ciąży - Tydzień 23
» Jeszcze więcej Złotych Misiów od Haribo
» Zapotrzebowanie na DHA w czasie ciąży
» Dziecięce urazy - pierwsza pomoc
» Gry i zabawy dla dzieci - 10 miesiąc
» Ogólnopolski sondaż wśród rodziców dzieci z alergią pokarmową
» Kalendarz ciąży - Miesiąc 8
» Odżywianie malucha
» Velvet - z myślą o najmłodszych
» Dom, który myśli
» Buty dla dzieci Pololo - w trosce o najmłodszych
» Stroje kąpielowe – Zalando.pl prezentuje trendy na lato 2013
» Czy dziecko powinno widzieć, że płaczę ?
» Jak nauczyć dziecko korzystać z nocniczka?
» Kalendarz ciąży - Tydzień 31
» Szybka i skuteczna ulga w gorączce
» Okrągłe kółeczko
» Kalendarz ciąży - Tydzień 15
» Gdy dziecko jest agresywne wobec zabawek
» Dziecko - mały odkrywca

Tik-takowa sonda
Gdzie rodziłaś swoje dziecko?

W szpitalu
W klinice
W domu

  + wyniki

 
Wyprawka dla dziecka  Rodzice  Strach przed porodem  Zabawki   Ciąża tydzień po tygodniu Jaka dieta w ciąży Moda ciążowa Rozstępy w ciąży  Przebieg porodu


P O L E C A M Y:

Moda, Uroda, Kosmetyki, Fryzury, Plotki:
Serwis dla kobiet NaObcasach.plWszelkie porady i artykuły z tematyki Ciąża, Poród, Dziecko zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Kopiowanie, powielanie, rozpowszechnianie treści i fotografii bez zgody redakcji zabronione.

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2006-2010 Kwiatkowski Media Networks / reklama / kontakt