Ciąża, Dziecko, Poród - Tik-tak.pl
Przed ciążą Ciąża Poród Dziecko Kolorowanki Gry Online Forum
Reklama w Tik-tak.pl
Twoje dziecko i telewizja
wychowanie dziecka | telewizja dla dziecka | programy dla dzieci |

Telewizor obecny jest dziś w każdym domu. Czasami nieświadomie zostawiamy dziecko przed włączonym telewizorem, dziecko będzie miało zajęcie a my w tym czasie zrobimy obiad. Zapominamy, że telewizja ocieka wręcz przemocą a maluch zupełnie inaczej postrzega świat w niej przedstawiony.Wynika to z niedojrzałości ich schematów poznawczych, małego doświadczenia życiowego i odmiennej jakości przeżywanych przez nie  emocji. Inne są ich potrzeby i oczekiwania. Dziecko przyjmuje dosłownie to, co widzi i słyszy, gdyż niedojrzała psychika nie pozwala mu na zrozumienie i odczytanie przenośni, symbolu czy podtekstu. Dotyczy to zwłaszcza dzieci małych, które wszystko odbierają bardzo sugestywnie i subiektywnie. Przykładem może być odbieranie przez dzieci reklam telewizyjnych – kilkuletni chłopiec moich znajomych powiedział np. do ojca w sklepie: „Tato kup mi tego niebieskiego supermena, który w telewizji wylatuje z proszku do prania”.

Pozwalać więc, czy nie pozwalać oglądać małym dzieciom telewizję? Pytanie to jest raczej z gatunku tych retorycznych, gdyż dostępność telewizji, filmów na DVD czy gier komputerowych jest tak powszechna, że trzeba raczej skupić się na pytaniu: ”Jak często pozwalać oglądać?” i przede wszystkim: „Co pozwalać oglądać?”.

Generalna zasada jest taka: im mniej tym lepiej. O wiele bardziej pożytecznie jest zająć dziecku czas zabawą, spacerem czy rozmową. Są to dla dziecka znaczniej bardziej korzystne formy aktywności, niż wysiadywanie przed ekranem telewizora.

Dzieci małe, do lat 3, nie powinny TV oglądać w ogóle. Przerażający jest jednak fakt, że w wielu domach panuje przekonanie, że telewizor świetnie wyręcza rodziców w rozwoju zainteresowań dziecka. Już małe – roczne i dwuletnie – dzieci sadzane są przed telewizorem. Dla niemowląt i małych dzieci w ogóle nie ma odpowiednich programów TV, ponieważ dzieci w  tym wieku stanowczo telewizji oglądać nie powinny. Dziecko nie wie, co dzieje się na ekranie, odbiera tylko dźwięki. Głosy gniewne i obce, krzyki, gwizdy syren, przeróżne zgrzyty i świsty są dla dziecka wybitnie nerwicogenne.

Nieco starsze dzieci – 4 do 7 lat – mogą bez szkody dla swojego systemu nerwowego spędzać przed ekranem TV ok. 30 minut dziennie. Nie więcej! Należy przy tym starannie dokonywać wyboru treści oglądanych przez dziecko. Mogą to być bajki i niektóre filmy przyrodnicze. Do dziecka winno trafić głównie wychowawcze przesłanie filmu czy programu. Niedopuszczalnym jest, aby dziecko oglądało filmy i programy dla dorosłych – zwłaszcza te, które pełne są przemocy, agresji czy treści lękowych. Takie obrazy mogą stać się dla dziecka ciężkim, traumatycznym przeżyciem i doprowadzić do niebezpiecznego rozchwiania równowagi psychicznej. Mogą indukować zachowania agresywne lub lękowe. W każdym takim przypadku zagrożona jest podstawa zdrowia psychicznego dziecka.

Na zakończenie kilka słów o tzw. „dobranockach”, gdyż dzieci oglądają je bezpośrednio przed snem. Dziecko powinno udawać się na spoczynek nocny odprężone, spokojne i zrelaksowane, z poczuciem bezpieczeństwa. To gwarantuje mu zdrowy sen. Niestety, wiele z pokazywanych obecnie w TV bajek „na dobranoc” nie spełnia podstawowych wymogów dobrej „dobranocki”. Zbyt wiele w nich hałasu, gwałtowności, przemocy i agresywnych zachowań wśród bajkowych bohaterów, którzy dziwnie imitują najgorsze zachowania i cechy dorosłych ludzi! Coraz częściej zamiast miłych zwierzątek, krasnoludków i księżniczek – zapełniają te bajeczki różne dziwaczne, a nawet przerażające stworzenia „nie z tej ziemi”. Te bajki nie bawią i nie uczą, a zwyczajnie straszą. Lepiej zrezygnować z takiej „dobranocki” i samemu opowiedzieć dziecku bajkę przed snem lub poczytać mu książeczkę odpowiednia dla jego wieku.

 LIDIA IRLA - psycholog
forum ciąża, forum dla rodziców, forum dziecko

Antykoncepcja
Chcę być w ciąży
Ciąża - Porady
Kalendarz ciąży - tydzień
Kalendarz ciąży - miesiąc
Kalendarz ciąży - trymestr
Odzież ciążowa
Zdrowie w ciąży
Uroda w ciąży
Wszystko o porodzie
Mój poród
Zdrowie dziecka
Wychowanie dziecka
Dziecko - Porady
Zakupy dla dzieci
Odzież dziecięca
Wózki dla dzieci
Foteliki dla dziecka
Zabawki
Pokój dziecięcy
Akcesoria dla mamy i dziecka
Wydarzenia dla Rodziców i Dzieci
Bajki i wierszyki dla dzieci
Kolorowanki
Gry i zabawy dla dzieci
Kuchnia dla dzieci - Przepisy
Mam dziecko - zdjęcia dzieci


 
Przeczytaj także
» Antykoncepcyjne środki chemiczne
» Płaskostopie u dzieci
» Pudełko pełne rękawiczek
» Kalendarz ciąży - Trymestr 3
» Dieta karmiącej matki - prawdy i mity
» Moje dziecko liczy na palcach - czy to dobrze ?
» Samochodowe gry i zabawy
» Smoko-przytulaki WubbaNub
» Moda Ciążowa Haltex: wiosna - lato 2009
» Przygotuj się do porodu
» Nowy członek rodziny...
» Podróż z dzieckiem? To się może udać!
» Pulpety z indyka dla dzieci od 10 miesiąca
» Zgadnij - zgadula...
» W dążeniu do ideału
» Boję się porodu
» Kreatywne spędzanie czasu dla całej rodziny
» Badania prenatalne
» Plantex Duo - nowy preparat na kolki i wzdęcia niemowlęce
» Kalendarz ciąży - Miesiąc 3

Tik-takowa sonda
Gdzie rodziłaś swoje dziecko?

W szpitalu
W klinice
W domu

  + wyniki

 
Wyprawka dla dziecka  Rodzice  Strach przed porodem  Zabawki   Ciąża tydzień po tygodniu Jaka dieta w ciąży Moda ciążowa Rozstępy w ciąży  Przebieg porodu


P O L E C A M Y:

Moda, Uroda, Kosmetyki, Fryzury, Plotki:
Serwis dla kobiet NaObcasach.plWszelkie porady i artykuły z tematyki Ciąża, Poród, Dziecko zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Kopiowanie, powielanie, rozpowszechnianie treści i fotografii bez zgody redakcji zabronione.

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2006-2010 Kwiatkowski Media Networks / reklama / kontakt