Ciąża, Dziecko, Poród - Tik-tak.pl
Przed ciążą Ciąża Poród Dziecko Kolorowanki Gry Online Forum
Reklama w Tik-tak.pl
Kalendarz ciąży - Tydzień 38
Ciąża w 38 tygodniu | 38 tydzień ciąży | Kalendarz ciąży | Ciąża tydzień po tygodniu | Kalendarzyk ciąży | Objawy ciąży w 38 tygodniu | Jakie badania w 38 tygodniu ciąży | Kalendarz 38 TC |

Ciąża tydzień po tygodniu - Tydzień 38 - Twój maluszek jak nigdy dotąd odczuwa Twoje emocje...Jak rozwija się Twoje dziecko:

Maluch wciąż przybiera na wadze, ale już dużo wolniej. Do Góry nogami czeka na to, co nastąpi już niedługo. Teraz jak nigdy dotąd wyraźnie odczuwa emocje matki. Waży 3100 gram i ma 49 cm!

Co się dzieje z Tobą Mamo:

Jeszcze częściej biegasz do łazienki. Ucisk na pęcherz moczowy jest coraz większy. Zdarza Ci się mieć uczucie, że dziecko zaraz wyleci Ci spomiędzy ud? Nie obawiaj się, tak się nie stanie, to Twoje kości miednicy są na tak szerokim rozstawie, że masz teraz takie odczucia. Teraz już prawie wcale nie przybierasz na wadze. Teraz czujesz się momentami bezbronna jak dziecko, które nosisz w swoim łonie. Dlatego ważne dla Ciebie jest wsparcie partnera i najbliższej rodziny lub przyjaciół. Czekasz i czekasz… obserwujesz pojawiające się skurcze. Czy teraz czy jeszcze nie… obawiasz się, że przegapisz moment porodu. No cóż, nie ma nawet cienia takiej szansy! Musisz być cierpliwa. Niektórzy zalecają seks, który przyspiesza poród. Sperma zawiera prostaglandyny, które przyspieszają dojrzewanie szyjki macicy. Ale nie oszukujmy się, kto w takiej chwili myśli seksie? Lepiej poczekać, aż maluch sam zadecyduje o przyjściu na świat.

Jeżeli zaobserwujesz wyciek wód płodowych w kolorze przeźroczystym lub zielonkawym, różowawą wydzielinę na bieliźnie lub poczujesz silne, regularne skurcze podbrzusza jak przed znaną Ci dobrze miesiączką natychmiast udaj się do szpitala! Miej przygotowany komplet wymaganych dokumentów! (Dowód osobisty, legitymacja ubezpieczeniowa z aktualnym wpisem, karta ciąży, wszystkie wyniki wykonywanych w ciąży badań – grupa krwi w oryginale! Mocz, morfologia, HBS, toxoplazmoza, glukoza, usg)

Profilaktyka i zalecane badania:

 Szczególnie w tym okresie kontroluj swoje ciśnienie tętnicze. Przyjmuj zalecone przez lekarza preparaty witaminowe. Teraz wizyty u lekarza ginekologa masz, co tydzień. Lekarz podczas badania określi stopień rozwarcia szyjki macicy. Wykonaj badanie moczu. Już teraz lekarz podczas wizyty wykona badanie kardiotokograficzne (KTG), jeśli nie ma odpowiedniej aparatury wybierz się na wizytę do ambulatorium szpitala, w którym będzie rodzić. Tam wykonają KTG i na jego podstawie określą dokładniej, kiedy może nastąpić rozwiązanie.

Przez cały okres ciąży regularnie się odżywiaj – Twoja dieta musi być urozmaicona, lekkostrawna, bogata w chude mięso, ryby morskie, warzywa, owoce, ziarna. Unikaj słodyczy i pij przynajmniej 2 litry płynów dziennie. Zrezygnuj z picia kawy, palenia papierosów i picia alkoholu.

Z pamiętnika młodej mamy:

Byliśmy w szpitalu na badaniu KTG. Sam szpital, który wybraliśmy nie jest za blisko, ale przy wyborze kierowaliśmy się głównie opiniami naszych znajomych. Badanie KTG wykazało, że jeszcze nie pora na rodzenie! Według rytmu serca dziecka i wychwytywanych przez aparat skurczów macicy (nawet tych, których ja nie czuję) mała powinna się urodzić w terminie. Uf…, czyli jeszcze jakieś 2 tygodnie. Ale dzięki tej wiedzy jestem spokojniejsza. Zwłaszcza, że coraz trudniej jest mi się poruszać i trochę się niepokoiłam, bo miałam uczucie, ze malutka może dosłownie wylecieć! Ale podobno to tylko rozwierające się kości miednicy, a dziecko nie wyleci ot tak.
forum ciąża, forum dla rodziców, forum dziecko

Antykoncepcja
Chcę być w ciąży
Ciąża - Porady
Kalendarz ciąży - tydzień
Kalendarz ciąży - miesiąc
Kalendarz ciąży - trymestr
Odzież ciążowa
Zdrowie w ciąży
Uroda w ciąży
Wszystko o porodzie
Mój poród
Zdrowie dziecka
Wychowanie dziecka
Dziecko - Porady
Zakupy dla dzieci
Odzież dziecięca
Wózki dla dzieci
Foteliki dla dziecka
Zabawki
Pokój dziecięcy
Akcesoria dla mamy i dziecka
Wydarzenia dla Rodziców i Dzieci
Bajki i wierszyki dla dzieci
Kolorowanki
Gry i zabawy dla dzieci
Kuchnia dla dzieci - Przepisy
Mam dziecko - zdjęcia dzieci


 
Przeczytaj także
» Teatralna przygoda dla najmłodszych w IKEA Łódź
» Karmienie piersią - najczęstsze problemy
» Mgiełka Siła Serca - naturalny sposób na alergię
» Gry i zabawy dla dzieci - 10 miesiąc
» Kalendarz ciąży - Miesiąc 3
» Kalendarz ciąży - Tydzień 11
» Głuchy telefon
» Nowe żelki dla dzieci - Miśki Cola
» Poranne mdłości - jak je pokonać
» Skóra skłonna do alergii - jak o nią dbać
» Co się zmieni w związku po porodzie
» Odkryj na nowo zapomniane gry i zabawy!
» Kalendarz ciąży - Trymestr 3
» Będę miała dziecko ?
» Włosy w ciąży
» Waga w ciąży
» Gry i zabawy dla dzieci - 6 miesiąc
» Pierwsza pomoc
» W oczekiwaniu na dziecko - poradnik
» Rowerek dla dziecka - jak wybrać ?

Tik-takowa sonda
Gdzie rodziłaś swoje dziecko?

W szpitalu
W klinice
W domu

  + wyniki

 
Wyprawka dla dziecka  Rodzice  Strach przed porodem  Zabawki   Ciąża tydzień po tygodniu Jaka dieta w ciąży Moda ciążowa Rozstępy w ciąży  Przebieg porodu


P O L E C A M Y:

Moda, Uroda, Kosmetyki, Fryzury, Plotki:
Serwis dla kobiet NaObcasach.plWszelkie porady i artykuły z tematyki Ciąża, Poród, Dziecko zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Kopiowanie, powielanie, rozpowszechnianie treści i fotografii bez zgody redakcji zabronione.

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2006-2010 Kwiatkowski Media Networks / reklama / kontakt