
Jak rozwija się Twoje dziecko:
Już teraz Twój maluch może wykonywać dowolne ruchy, a nawet robić różne minki dzięki rozwiniętej mimice twarzy! Kręci główką i wykonuje luźne ruchy rączkami i nóżkami. Zakończyło się ostatecznie kształtowanie maleńkiego noska, a całe ciało pokrywa meszek. U zwierząt meszek ten stopniowo przekształca się w sierść, u ludzi zanika i pełni funkcję ochronną. U dziewczynek już teraz rozpoczyna się produkcja w jajnikach milionów jajeczek. Malec waży ok. 80 gramów i ma ok. 12 cm długości.
Co się dzieje z Tobą Mamo:
Teraz powinnaś się wyciszyć wewnętrznie. Możesz już popytać znajome, które rodziły, jakie mają wrażenia z pobytu w danym szpitalu, czy może mają jakieś wskazówki dla Ciebie? Myśląc o porodzie nie wyobrażaj sobie potęgowanych scen filmowych, lepiej sięgnij po dobra lekturę lub zapisz się do szkoły rodzenia. Ta pozwoli Ci oprócz nawiązania nowych znajomości i relaksu na zdobycie wiedzy przydatnej podczas porodu, połogu i w pierwszych miesiącach życia dziecka. Przez wytwarzanie dużych ilości estrogenu i progesteronu możesz mieć nabrzmiałą śluzówkę nosa, co prowadzi do ciągłego uczucia jego zatkania lub nawet krwawienia. Nie stosuj jednak zbyt pochopnie kropli do nosa. Zdrowiej dla Twojego maluszka będzie, jeśli postarasz się nawilżyć powietrze w mieszkaniu, wtedy poczujesz ulgę.
Profilaktyka i zalecane badania:
Między 16 a 18 tygodniem ciąży lekarz ginekolog może Ci zalecić wykonanie badania krwi, zwanego „potrójnym”. Wyznacza ono poziom białka produkowanego przez płód, hormonów ciążowych HCG i estriolu. Wszystkie znajdują się we krwi matki. Wynik daje informację, czy dziecko nie znajduje się czasem w grupie ryzyka patologii cewy nerwowej (rozszczep kręgosłupa) lub zespołu Downa. Kontroluj Swoje ciśnienie tętnicze i wagę.
Przez cały okres ciąży regularnie się odżywiaj – Twoja dieta musi być urozmaicona, lekkostrawna, bogata w chude mięso, ryby morskie, warzywa, owoce, ziarna. Unikaj słodyczy i pij przynajmniej 2 litry płynów dziennie. Zrezygnuj z picia kawy, palenia papierosów i picia alkoholu.
Z pamiętnika młodej mamy:
Nie wiem czy to typowe, ale mam jedno pytanie… czy dziecko koniecznie musi na świat przyjść w taki a nie inny sposób… może da się to załatwić jakoś inaczej…? Przecież to chyba bardzo boli… wolałabym tego uniknąć. Tyle się nasłuchałam od ciotek i koleżanek, że już teraz dygotam ze strachu jak mała gąsieniczka, gdy wie, że zaraz zje ją jakiś dzięcioł… Czy ciąża nie może trwać u ludzi tak jak u słoni 2 lata? Przecież skoro już my kobietki w czasie ciąży nabieramy takiej wagi, że niektórzy śmiało mówią o nas słonice, to, czemu nie możemy rodzić po 2 latach? Wiem, że to wszystko głupie, bredzę jak poparzona!
|