Ciąża, Dziecko, Poród - Tik-tak.pl
Przed ciążą Ciąża Poród Dziecko Kolorowanki Gry Online Forum
Reklama w Tik-tak.pl
Kalendarz ciąży - Tydzień 5
Ciąża w 5 tygodniu | 5 tydzień ciąży | Kalendarz ciąży | Ciąża tydzień po tygodniu | Kalendarzyk ciąży | Objawy ciąży w 5 tygodniu | Jakie badania w 5 tygodniu ciąży | Kalendarz 5 TC |

Ciąża tydzień po tygodniu - Tydzień 5 - Zarodek intensywnie się rozwija...Jak rozwija się Twoje dziecko:

Zarodek zaczyna przybierać kształt powstającego organizmu. Tworzy się cewa nerwowa, która przebiega wzdłuż całego zarodka. Jest ona początkiem wytwarzającego się mózgu i rdzenia kręgowego, a także serca, które powstaje na połowie wysokości cewy. Na jednym końcu zarodka widoczny jest zawiązek głowy. Sam zarodek jest wielkości pestki z jabłka i ma długość 2 mm, a worek owodniowy zawiera 2,5 ml płynu owodniowego!

Co się dzieje z Tobą Mamo:

Jeśli zdecydujesz się na wykonanie testu ciążowego przez badanie krwi lub moczu, wynik będzie dodatni. Przyczyną tak wczesnego wykrycia ciąży jest produkcja przez zarodek hormonu ciążowego, czyli gonadotropiny kosmówkowej, w skrócie HCG. Pamiętaj jednak, że musisz udać się do lekarza ginekologa. Na podstawie wyników badań, rozpulchnienia ścianki macicy i zwiększonej produkcji śluzu potwierdzi Twoją ciążę. Przygotuj się na dokładny wywiad przeprowadzony z Tobą przez lekarza. Może on zadać Ci pytania dotyczące chorób przewlekłych w rodzinie, alergii, stosowania przez Ciebie tabletek antykoncepcyjnych, Twoich przebytych chorób, środowiska pracy itd. W tym okresie ciąży możesz odczuwać metaliczny smak w ustach, częściej niż do tej pory oddawać mocz, odczuwać bóle głowy i silne wahania nastrojów.

Profilaktyka i zalecane badania:

Wybierz się na wizytę do wybranego lekarza ginekologa. Zacznij zażywać zalecony przez niego preparat witaminowy przeznaczony dla kobiet oczekujących dziecka. W dalszym ciągu przyjmuj kwas foliowy do końca trzeciego miesiąca ciąży. Unikaj takich pokarmów jak: ser kozi, sery pleśniowe, niepasteryzowane mleko i soki, surowe lub niedosmażone mięsko, posiłków typu Fast food, surowych jajek, surowych owoców morza i pasztetów. Wszystkie wymienione produkty mogą Cię narazić w tym okresie na zakażenie bakteriami toxoplazmozy i listeriozy, które są bardzo groźne dla rozwijającego się płodu. Powodują powstawanie wad rozwojowych, a nawet poronienie! Jeśli masz w domu kota, poproś kogoś bliskiego o wyręczenie Cię codziennych zabiegach higienicznych pupila. Również od niego możesz zarazić się toxoplazmozą. Postaraj się unikać ciężkiego wysiłku fizycznego i urazów zewnętrznych. W tym czasie zwracaj szczególnie uwagę na spożywanie pokarmów z dużą zawartością żelaza.

Badania, które musisz teraz wykonać to: oznaczenie grupy krwi (nawet, jeśli ją znasz), morfologia krwi, badanie moczu, poziom cukru we krwi na czczo, Wr, przeciwciała IgM i IgG toksoplazmowy, różyczki i cytomegalii, Hbs i cytologia.  Pomyśl także o konsultacji internistycznej i stomatologicznej.

Przez cały okres ciąży regularnie się odżywiaj – Twoja dieta musi być urozmaicona, lekkostrawna, bogata w chude mięso, ryby morskie, warzywa, owoce, ziarna. Unikaj słodyczy i pij przynajmniej 2 litry płynów dziennie. Zrezygnuj z picia kawy, palenia papierosów i picia alkoholu.

Z pamiętnika młodej mamy:

Zupełnie nie wiem, co się dzieje? No dobrze, sama siebie nie będę oszukiwać przecież… spóźnia mi się okres! Chce mi się krzyczeć TO NIE MOŻLIWE! Oczywiście, że nie żyjemy w celibacie, ale przecież się zabezpieczyliśmy… Boże, a tyle się mówi o tym, że nie ma 100% metody zapobiegania! Co prawda żartobliwie w męskich kręgach krąży teoria o nawet 200% pewności zabezpieczenia, ale tylko, gdy… założy się prezerwatywę i nie robi z tego pożytku… Nie, zaraz, spokojnie. Muszę sobie to wszystko przemyśleć. Chociaż jednak wole iść do lekarza, przynajmniej rozwieje moje wątpliwości. W końcu i tak wybierałam się na cytologię. A co tam!
forum ciąża, forum dla rodziców, forum dziecko

Antykoncepcja
Chcę być w ciąży
Ciąża - Porady
Kalendarz ciąży - tydzień
Kalendarz ciąży - miesiąc
Kalendarz ciąży - trymestr
Odzież ciążowa
Zdrowie w ciąży
Uroda w ciąży
Wszystko o porodzie
Mój poród
Zdrowie dziecka
Wychowanie dziecka
Dziecko - Porady
Zakupy dla dzieci
Odzież dziecięca
Wózki dla dzieci
Foteliki dla dziecka
Zabawki
Pokój dziecięcy
Akcesoria dla mamy i dziecka
Wydarzenia dla Rodziców i Dzieci
Bajki i wierszyki dla dzieci
Kolorowanki
Gry i zabawy dla dzieci
Kuchnia dla dzieci - Przepisy
Mam dziecko - zdjęcia dzieci


 
Przeczytaj także
» Dieta karmiącej matki - prawdy i mity
» Arka Noego
» Pogrzeb - Czy zabierać dziecko ?
» Nosidełko
» Jak dobrze wychować dziecko
» Ciąża podwyższonego ryzyka
» Dieta małego alergika
» Kalendarz ciąży - Miesiąc 7
» For mum for baby - bezpieczna pielęgnacja dla mamy i dziecka
» TANTUM ROSA
» Kalendarz ciąży - Miesiąc 3
» Kalendarz ciąży - Miesiąc 9
» Wielkanocny kurczaczek
» Ważne badania
» Rodzinne warszTATY plastyczne
» Wstydliwy sekret dziecka
» Zabawa w bociany
» Gry i zabawy dla dzieci - 1 miesiąc
» Kalendarz ciąży - Tydzień 24
» Nóżki w ruch...

Tik-takowa sonda
Gdzie rodziłaś swoje dziecko?

W szpitalu
W klinice
W domu

  + wyniki

 
Wyprawka dla dziecka  Rodzice  Strach przed porodem  Zabawki   Ciąża tydzień po tygodniu Jaka dieta w ciąży Moda ciążowa Rozstępy w ciąży  Przebieg porodu


P O L E C A M Y:

Moda, Uroda, Kosmetyki, Fryzury, Plotki:
Serwis dla kobiet NaObcasach.plWszelkie porady i artykuły z tematyki Ciąża, Poród, Dziecko zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Kopiowanie, powielanie, rozpowszechnianie treści i fotografii bez zgody redakcji zabronione.

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2006-2010 Kwiatkowski Media Networks / reklama / kontakt