Ciąża, Dziecko, Poród - Tik-tak.pl
Przed ciążą Ciąża Poród Dziecko Kolorowanki Gry Online Forum
Reklama w Tik-tak.pl
Płaskostopie u dzieci
Moje dziecko ma płaskostopie | Płaskostopie u dziecka | Płaskostopie | Zdrowie dzieci | Wkładki do butów a płaskostopie | Leczenie płaskostopia u dzieci |

Stopy są najbardziej eksploatowaną częścią ciała. To na nich spoczywa cały nasz ciężar. Prawidłowo zbudowana stopa nie dotyka podłoża całą swoją powierzchnią – opiera się na trzech głównych punktach – pięcie, głowie pierwszej i piątej kości śródstopia. Wewnętrzna jej krawędź tworzy sklepienie, które ma na celu amortyzowanie wstrząsów podczas chodzenia.W zdrowej stopie, pomiędzy głównymi punktami jej podparcia, przebiegają trzy łuki – podłużny boczny, podłużny przyśrodkowy i poprzeczny przedni. O płaskostopiu mówimy, gdy ulegają one obniżeniu, w wyniku czego prawie cała stopa dotyka podłoża. Wyróżnić możemy dwa jego rodzaje – podłużne występujące w wyniku obniżenia łuku przyśrodkowego stopy i poprzeczne - dotyczące łuku poprzecznego przedniego.

Płaskostopie korygujmy już w szkole

U dzieci do 4. roku życia stopy mają naturalnie spłaszczony kształt, gdyż zgłębienie wypełnia poduszeczka tłuszczowa. Z czasem, gdy sylwetka dziecka nabiera odpowiednich proporcji i staje się smuklejsza, zmienia się także kształt stóp (około 8. roku życia). Jeśli u dzieci w wieku szkolnych zauważymy nieprawidłową budowę stopy, pomocne mogą okazać się wkładki, a także gimnastyka korekcyjna. Należy zwracać uwagę na odpowiedni dobór obuwia. Przeciwdziałanie i leczenie płaskostopia u dzieci jest bardzo ważne – zaniedbane może doprowadzić do nieodwracalnych zmian, z którymi będą musiały borykać się przez całe życie.

Jednak płaskostopie to nie tylko problem najmłodszych, choć u nich, dzięki regularnym kontrolom lekarskim, najczęściej jest rozpoznawane. Dorosłe stopy także mogą ulec zniekształceniom. Przyczyn powstawania płaskostopia jest wiele: nadmierne obciążanie stóp, osłabienie mięśni i wiązadeł, otyłość czy nieodpowiednie obuwie.

Wysoka cena zaniedbania

Problemu nie można bagatelizować. Pogłębienie płaskostopia może bowiem doprowadzić do wielu powikłań, w najgorszym wypadku uniemożliwiających stanie i poruszanie się.
- Skutkami nieleczonego płaskostopia są przede wszystkim bóle i obrzęki stóp, łydek i kręgosłupa, jednak w skrajnych przypadkach może dojść do poważniejszych zmian – przestrzega dr Zbigniew Jackowiak, ortopeda – Płaskostopie podłużne doprowadzić może do przewlekłych stanów zapalnych torebek i więzadeł, poprzeczne natomiast – do paluchów koślawych, czyli halluksów.

Gdy odcisk stopy na piasku wzbudzi nasze wątpliwości, najlepiej udać się po poradę do lekarza specjalisty. Tylko on będzie mógł dokładnie ocenić stopień zaawansowania zmian, doradzi odpowiednie ćwiczenia rehabilitacyjne, bądź inne metody leczenia. W najcięższych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne. We własnym zakresie, czekając na wizytę w gabinecie, możemy np. chodzić boso po trawie, piasku czy dywanie.

Pamiętajmy, że od zdrowia i sprawności stóp w dużej mierze zależy nasza sprawność. Dlatego należy o nie wyjątkowo dbać. Od odpowiedniej pielęgnacji zaczynając, poprzez dobór wygodnego, przyjaznego dla stóp obuwia, po szybkie reagowanie, gdy tylko coś wzbudzi nasze zaniepokojenie.
forum ciąża, forum dla rodziców, forum dziecko

Antykoncepcja
Chcę być w ciąży
Ciąża - Porady
Kalendarz ciąży - tydzień
Kalendarz ciąży - miesiąc
Kalendarz ciąży - trymestr
Odzież ciążowa
Zdrowie w ciąży
Uroda w ciąży
Wszystko o porodzie
Mój poród
Zdrowie dziecka
Wychowanie dziecka
Dziecko - Porady
Zakupy dla dzieci
Odzież dziecięca
Wózki dla dzieci
Foteliki dla dziecka
Zabawki
Pokój dziecięcy
Akcesoria dla mamy i dziecka
Wydarzenia dla Rodziców i Dzieci
Bajki i wierszyki dla dzieci
Kolorowanki
Gry i zabawy dla dzieci
Kuchnia dla dzieci - Przepisy
Mam dziecko - zdjęcia dzieci


 
Przeczytaj także
» Porady psychologa - zabawki a rozwój dziecka
» Sposoby na sen malucha
» Coccodrillo wydaje magazyn dla dzieci i rodziców
» Antykoncepcyjne środki chemiczne
» Nie pal - szczególnie w ciąży
» Kalendarz ciąży - Trymestr 2
» Pielęgnacja małego dziecka
» Mamo ja też tak chcę...
» JORDAN STEP 1 - Szczoteczka z gryzakiem!
» Tata też może być mamą
» Baby One - wszystko dla dziecka
» Antybiotyk - kiedy niezbędny ?
» Gry i zabawy dla dzieci - 5 miesiąc
» Pogrzeb - Czy zabierać dziecko ?
» Włosy w ciąży
» Dlaczego dziecko nie chce jeść z butelki ?
» Podróże w ciąży
» Dlaczego moje dziecko kłamie i fantazjuje ?
» FEMINELLA VAGI C
» Gry i zabawy dla dzieci - 9 miesiąc

Tik-takowa sonda
Gdzie rodziłaś swoje dziecko?

W szpitalu
W klinice
W domu

  + wyniki

 
Wyprawka dla dziecka  Rodzice  Strach przed porodem  Zabawki   Ciąża tydzień po tygodniu Jaka dieta w ciąży Moda ciążowa Rozstępy w ciąży  Przebieg porodu


P O L E C A M Y:

Moda, Uroda, Kosmetyki, Fryzury, Plotki:
Serwis dla kobiet NaObcasach.plWszelkie porady i artykuły z tematyki Ciąża, Poród, Dziecko zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Kopiowanie, powielanie, rozpowszechnianie treści i fotografii bez zgody redakcji zabronione.

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2006-2010 Kwiatkowski Media Networks / reklama / kontakt