Narząd żucia to nie tylko zęby, ich odpowiednie kontakty, ale także prawidłowo napięte mięśnie żwacze (policzków), mięśnie prostowniki czaszki, które przy zaciskaniu zębów kurczą się, wywołując dokuczliwe, uporczywe, nawracające bóle głowy.
Wady zgryzu u dzieci i dorosłych, nie uzupełnione braki zębowe, ale także nieprawidłowe protezy ,nawyki zaciskania zębów, obgryzania paznokci, ołówków, żucie gumy-powodują nadmierne napinanie mięśni żwaczy, a to wywołuje odruchowe napięcie mięśni karku i głowy, a także częste zablokowanie stawów głowowo-szyjnych. Pacjenci cierpią wówczas na bóle głowy, zawroty głowy/nierzadko z nudnościami. Mając tak poważne dolegliwości, raczej szukają pomocy u neurologa, internisty czy też laryngologa, a nie stomatologa! A wystarczy wykluczyć para-ruchy, szkodliwe nawyki odpowiednim aparatem, a wtórne zablokowania usunie chiropraktyk.
Warto przyglądać się naszym Pociechom już od urodzenia. Czy płaczą kładzione do łóżeczka? Myślimy zwykle, że mają taki kaprys by być noszone na rękach, a one mogą mieć zablokowane więzadła w obrębie miednicy i pozycja pionowa przynosi im ulgę .Układanie do karmienia i snu ma też niebagatelne znaczenie dla kształtowania prawidłowego zgryzu i postawy ciała w przyszłości. Pokażmy stomatologowi swoje Dziecko już w okresie przedszkolnym. Przyjrzyjmy się jak oddycha, jak mówi, czy nie sepleni.
Dużym problemem obecnie jest alergia u dzieci. Przerośnięte migdałki podniebienne i nierzadko gardłowy powodują nieprawidłowe dolne ułożenie języka a przez to doprowadzają do niedorozwoju górnej szczęki. Nieprawidłowy tor oddychania powoduje wysuszenie śluzówki jamy ustnej, częste przeziębienia i problem niedotlenienia. Pociąga on za sobą kłopoty ze skupieniem uwagi Dziecka przez dłuższy czas, wolniejszy rozwój fizyczny w porównaniu z grupą rówieśniczą, długie zasypianie, niespokojny sen, po którym Dziecko wcale nie czuje się wypoczęte. Odpowiednim postępowaniem ortodontycznym można tym problemom zaradzić. Dlatego nie czekajmy aż Pociecha urośnie i Sama zauważy problem. Stwórzmy jej warunki by takich problemów nie miała w życiu dorosłym. Leczenie ortodontyczne można oczywiście podjąć w każdym wieku, ale wykorzystanie okresu wzrostu dziecka to skraca czas leczenia. Ortodonci często mówią: pokaż mi swój zgryz a powiem ci jaki masz kręgosłup. Myślę, że warto o tym pamiętać.
Artykuł przygotowany przez:
Centrum Medyczne Puławska