Ciąża, Dziecko, Poród - Tik-tak.pl
Przed ciążą Ciąża Poród Dziecko Kolorowanki Gry Online Forum
Reklama w Tik-tak.pl
Kolonie - Jak dobrze wybrać ?
kolonie dla dziecka | porady | wychowanie dziecka | kolonie | obozy |

Wakacje to dla dzieci czas wypoczynku, zabawy, szaleństw. By uniknąć stresujących sytuacji związanych z wyborem koloni dla nas i naszej pociechy, musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.Gdy mamy w domu młodsze dzieci nie zawsze nas stać na wspólny wyjazd wakacyjny z całą rodziną. Dlatego chcąc zapewnić, chociaż naszym dzieciom udane wakacje decydujemy się na wykupienie w biurze podróży oferty kolonijnej. Gdy nasze pociechy to już rosłe nastolatki, sami chcemy odpocząć od szarej codzienności, a dzieci wysłać na zorganizowane wakacje. W każdej z tych sytuacji nasz wybór organizatora i oferowanej przez niego propozycji wyjazdu powinien być dobrze przemyślany. Czym w takim razie powinniśmy się kierować decydując się na wybór oferty wyjazdowej dla dziecka?

RODZICE I DZIECI

•    Zainteresowania i możliwości dziecka


Nierzadko popełniamy podstawowy błąd wybierając daną ofertę kolonii lub obozu. Chcemy, żeby nasza pociecha pojechała na obóz konny, kolonię językową, obóz żeglarski czy wspinaczkowy. A kierując się tylko i wyłącznie swoimi oczekiwaniami w stosunku do profilu i programu wybranej oferty możemy wysłać dziecko na wakacje, które długi czas będzie wspominać. Bynajmniej nie z powodu szeregu atrakcji, ciekawych zajęć i nowych przyjaźni, jakie nawiązało podczas wyjazdu. Zwyczajnie wakacyjny wyjazd nie będzie dla niego udany, bo nie wiązał się z zainteresowaniami i oczekiwaniami dziecka, tylko jego rodziców. Tak, więc, jeśli chcemy, aby nasza pociecha podciągnęła swoją kondycję fizyczną lub poszerzyła swoją wiedzę, weźmy przede wszystkim pod uwagę możliwości naszego dziecka. Nie stawiajmy mu zbyt wysokiej poprzeczki. Także w sytuacji, gdy cierpi na jakieś schorzenie lub posiada pewne ograniczenia ruchowe, nie wysyłajmy go na kolonię, gdzie owe przeszkody będą zmuszały go do odstawania od grupy rówieśników.

•    Więź emocjonalna z dzieckiem


To czy będziemy mogli wykupić dla dziecka wyjazd nad morze, w góry, nad jezioro, w ogóle w kraju czy też zagranicą, zależy głównie od intensywności więzi emocjonalnej, jaka łączy nas z dzieckiem. Jeśli do tej pory nie wyjeżdżało nigdzie samodzielnie ( czytaj bez rodziców, ale pod właściwą opieką ), lepiej będzie dla dziecka i dla nas, jeśli wybierzemy niezbyt dalekie miejsce jego wypoczynku. Świadomość dłuższego rozstania z rodzicami, zwłaszcza pierwszego, dla wielu dzieci może być bardzo przykra i budzić sporo negatywnych emocji. Bliższe miejsce wypoczynku, biorąc pod uwagę miejsce naszego zamieszkania pozwoli nam w razie chęci na odwiedziny dziecka lub w razie takiej konieczności na jego bezproblemowy odbiór jeszcze w trakcie trwania turnusu.

•    Możliwości finansowe rodziców


Chociaż to kryterium nie powinno być decydującym, to dość często to czy wyślemy nasze dziecko na wakacyjny wyjazd zależy przecież od naszej sytuacji finansowej. I także wtedy, gdy jest ona niezadowalająca, mimo wszystko chcemy zapewnić dziecku taką atrakcję, jaką jest kolonia letnia. Dlatego przy wyborze oferty kierujemy się ceną. Dobrze jest jednak nie szaleć na punkcie wyszukiwania coraz niższych cen. Nie zawsze to, co tanie jest dobre. Zwłaszcza, jeśli chodzi o taką kwestię jak zapewnienie należytego wypoczynku, bezpieczeństwa i atrakcji naszym dzieciom podczas wakacji. Różne oferty przewijają się na rynku turystycznym. Czasem te naprawdę tanie, są zwyczajnie bardzo drogie.  Bo cena imprezy jest uzależniona od standardu zakwaterowania, dziennej ilości posiłków, programu pobytu, rodzaju transportu, terminu wyjazdu oraz innych składowych, jak  opieka medyczna, suma ubezpieczenia na czas pobytu, ilość kadry pedagogicznej i ilość materiałów zapewnianych dzieciom na wyjeździe ze strony organizatora. Dlatego zanim zachwycimy się super niską ceną wyjazdu, lepiej dokładnie przyjrzyjmy się programowi oraz świadczeniom zawartym w cenie. Może się okazać, że lepiej dołożyć parę złotych więcej do planowanej w zakupach oferty biura podróży, niż potem być zmuszonym do zapewnienia dziecku wysokiego kieszonkowego, żeby miało je na wszystkie kolonijne potrzeby. Warto zapamiętać, atrakcyjniejszy program = mniejsze kieszonkowe.

WYBIERAMY ORGANIZATORA WYJAZDU

•    Czy biuro działa legalnie?


Wybierając organizatora wyjazdu dla naszego dziecka, powinniśmy przede wszystkim sprawdzić, czy biuro prowadzi legalną działalność. A w rozumieniu prawa turystycznego, znaczy to nie więcej jak tyle, czy posiada odpowiednie zezwolenie lub inaczej koncesję na organizację wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Ważne są także gwarancje bankowe lub ubezpieczeniowe.

•    Opinie znajomych


Najczęściej, jeśli nie mamy swojego ulubionego i sprawdzonego biura podróży lub jeśli korzystamy z zakupu usług turystycznych w biurze po raz pierwszy, szukamy wiarygodnych informacji na temat wybranych organizatorów. Sprawdzamy czy, a jeśli tak to, jakie wyróżnienia i nagrody zdobyło dane biuro. Jakie zajmuje miejsce w rankingach organizacji turystycznych, jak jest oceniane przez lokalną prasę. A najlepszym świadectwem, jakości świadczonych przez dane biuro usług są nasi znajomi, rodzina czy przyjaciele, którzy skorzystali już z usług wybranego biura i którzy z pewnością nie będą nam przekazywać przekolorowanych informacji na temat danego touroperatora. Dlatego chcąc wybrać profesjonalne i sprawdzone biuro podróży zasięgnijmy opinii naszych znajomych. To ich pozytywne opinie są najlepszą reklamą dla każdego organizatora.

•    Przynależność do organizacji turystycznych


Wielu rodziców decyduje się wysyłać swoje pociechy tylko z biurami, które są członkami organizacji turystycznych takich jak Polska Izba Turystyki i organizacje skupiające lokalne biura podróży. A tak naprawdę członkowstwo w Polskiej Izbie Turystyki czy innych stowarzyszeniach nie daje nam żadnej gwarancji na udany i bezpieczny wypoczynek naszego dziecka oraz profesjonalną obsługę. Jest dla nas tylko informacją, że jeśli organizator należy do PIT –u, to z pewnością posiada koncesję, czyli działa legalnie, a to bardzo istotne. Jest także informacją, że biuro korzysta z różnego rodzaju wsparcia zapewnianego przez taką organizację oraz promocji swoich usług. Ale nie dzieje się tak za darmo. Każdy zrzeszony w Polskiej Organizacji Turystycznej członek ma obowiązek regulowania określonych przez obowiązujący regulamin wpłat. Zrzeszone biuro, to także informacja, że działa ono na rynku usług turystycznych dłużej niż jeden rok.

•    Doświadczenie w organizacji imprez dla dzieci i młodzieży


Nie zawsze długość stażu w organizacji wypoczynku dla dzieci młodzieży, pokrywa się w praktyce z profesjonalizmem danego touroperatora. Niestety wieloletnie doświadczenie biura nie daje nam gwarancji, także na bezpieczny i udany wypoczynek naszego dziecka. Zdarza się tak, że stosunkowo młode biuro przewyższa poziomem oferowanych usług biuro z wieloletnim doświadczeniem. A wszystko to zależy od profesjonalizmu zatrudnianej kadry pracowniczej, ambicji biura w doskonaleniu swoich usług oraz zwyczajnego ludzkiego zrozumienia potrzeb swoich Klientów. A przecież organizacja wypoczynku dla dzieci i młodzieży jest charakterystycznym działem turystyki.

O CO PYTAĆ W BIURZE PODRÓŻY?


•    Ubezpieczenie


Obowiązkiem każdego touroperatora wypoczynku dla dzieci i młodzieży jest zapewnienie swoim małym Klientom ubezpieczenia na czas wyjazdu kolonijnego. Toteż każda dobra propozycja wyjazdu musi je zawierać. Takie ubezpieczenie dobrane odpowiednio do miejsca pobytu (w kraju NNW, plus zagranicą KL) zapewni naszym maluchom w razie zachorowania podczas wyjazdu lub wypadku losowego odpowiednie leczenie oraz wizytę ambulatoryjną, jeśli nie sam pobyt w szpitalu, w razie takiej konieczności. Oczywiście bezpłatnie. Kosztami leczenia jest wtedy obciążany organizator. Ubezpieczenie umożliwia także rodzicom staranie się o odszkodowanie bezpośrednio od firmy ubezpieczeniowej, z którą współpracował organizator kolonii.  Oczywiście tylko wtedy, gdy po powrocie z wyjazdu dziecko musi przejść dodatkowe leczenie lub rehabilitację.

•    Kadra


Podczas wyjazdu opiekę nad dziećmi sprawuje kadra pedagogiczna. Powinna być wykwalifikowana. Najczęściej dobre biura podróży współpracują z czynnymi nauczycielami, którzy podczas okresu wakacji mając urlop zatrudniają się dodatkowo w biurach celu pełnienia funkcji wychowawczych. Ale niezbędni są także studenci przygotowujący się do zawodu pedagoga, którzy na wyjazdach wakacyjnych oprócz pełnienia funkcji wychowawcy czynnie udzielają się podczas realizacji aktywnej partii programu. Takie osoby mają wtedy ukończone kursy wychowawców kolonijnych. Bardzo ważne, aby podczas wyjazdu zapewniona była nie tylko opieka wychowawców. W przypadku pobytu nad morzem, nad jeziorem, nawet, jeśli w programie pojawiają się zajęcia na basenie, koniecznie musi być zapewniona opieka ratownika wodnego, który będzie czuwał nad bezpieczeństwem dzieci podczas kąpieli. Ważną funkcję pełni także dostępna w razie potrzeby pielęgniarka. Jeśli dzieci mają w programie wycieczki górskie, konieczny podczas tych wędrówek z grupą jest licencjonowany przewodnik.

•    Program


Wielu rodzicom wydaje się, że dziecku wystarczą na kolonii organizowane zajęcia sportowe, plastyczne czy muzyczne. A przecież to od ilości oraz różnorodności atrakcji, jakie dobre biura podróży zapewniają uczestnikom kolonii w ofercie zależy w większości to, czy wypoczynek będzie dla dziecka udany. Zwracajmy, więc sporą uwagę na to, czy program pobytu jest w miarę bogaty, jeśli biuro oferuje kilka dodatkowych atrakcji oprócz zwykłych zabaw i zajęć grupowych to znaczy, że program będzie ciekawy i nie monotonny. Nie wybierajmy ofert tańszych z uboższym programem, wtedy, aby dziecko mogło dobrze się bawić podczas wyjazdu i skorzystać z wielu atrakcji będziemy musieli zapewnić mu wyższe kieszonkowe. A spora ilość atrakcji już zawartych w cenie katalogowej kolonii jest pewnikiem, że kieszonkowe dla dziecka nie będzie musiało być wygórowane.

•    Warunki zakwaterowania i wyżywienie


Zwracajmy uwagę na warunki zakwaterowania w obiekcie, w którym ma znajdować się kolonia. Czasem mogą to być domki, namioty lub inny rodzaj zakwaterowania, w każdym razie pytajmy o szczegóły, prośmy o zdjęcia, jeśli mamy jakieś wątpliwości. Zapoznajmy się dokładnie z ofertą. Wtedy dowiemy się, ilu osobowe są pokoje, czy są wyposażone w łazienki, jaka jest infrastruktura obiektu, to znaczy czy znajduje się tam jakaś świetlica, sala gimnastyczna, sala dyskotekowa, czy jest sprzęt sportowy, boiska sportowe, basen itp. Upewnijmy się także, co do ilości serwowanych posiłków, rodzaju kuchni, jaką oferuje stołówka obiektu. Może być tak, że nasze dziecko nie może jeść lub zwyczajnie nie toleruje pewnych produktów, wtedy także poinformujmy o tym fakcie pracownika biura, który dokona odpowiedniego wpisu dla kadry pedagogicznej.

•    Przedział wiekowy uczestników


Najczęściej renomowane biura podróży precyzują dokładnie granice przedziału wiekowego uczestników, którzy będą brali udział w danej kolonii. Jest to prawidłowe działanie. Jednak zdarza się, tak, że biuro nie przykłada większej uwagi do takiego podziału i przyjęcia realizowane są zamiast w dwóch przykładowych przedziałach wiekowych 7 - 12 oraz 13 - 18, tylko w jednym 7 – 18. W takiej sytuacji zastanówmy się dobrze, czy chcemy, aby nasze dziecko bawiło się na wakacjach w towarzystwie dużo starszych dzieci.

•    Dodatkowe informacje (kontakt, kieszonkowe, przydatne rzeczy, karta zdrowia)


Jeśli w ofercie nie ma dokładnie określonych pozostałych informacji, takich jak wielkość sugerowanego przez organizatora kieszonkowego czy też przydatnych rzeczy, które dziecko powinno zabrać na wyjazd nie wahaj się zapytać o nie pracownika biura podróży. Jednak profesjonalni organizatorzy informują swoich Klientów o takich dodatkowych informacjach. Do tego udostępniają w odpowiednim czasie adresy i dane kontaktowe aktualne podczas wyjazdu, tak, aby rodzice mogli bez przeszkód kontaktować się z dziećmi. I chociaż coraz częściej dzieci na wyjazdach dysponują własnymi telefonami komórkowymi, numer stacjonarny może się przydać. Jeśli karta zdrowia dziecka, którą otrzymaliśmy przy zapisie do uzupełnienia w domu budzi nasze wątpliwości, nie wahajmy się zadawać pytań dotyczących poszczególnych jej pozycji.

•    Nie próbuj zataić ważnych informacji!


Pamiętajmy, że jeśli dziecko cierpi na jakieś schorzenia, przyjmuje leki, ma problemy z aklimatyzacją w grupie i nawiązywaniem kontaktów, wymaga specjalnej opieki lub sporadycznej pomocy w konkretnych czynnościach, nie bagatelizujmy naszej wiedzy i podzielmy się nią z pracownikiem biura podróży, z którym załatwiamy wszelkie formalności wyjazdowe. Takie informacje pozwolą na sprawniejsze działanie kadry podczas wyjazdu w stosunku do naszego dziecka i jednocześnie przyjemniejszy i bezpieczniejszy dla niego pobyt.

Pytaj, pytaj i jeszcze raz pytaj!

Dokonując zakupu wyjazdu wypoczynkowego dla naszego dziecka, nie wahajmy się zadawać pytań obsługującemu nas pracownikowi biura podróży. Najczęściej przekazuje nam wszystkie konieczne informacje, jednak każdy z nas zwraca uwagę na różne sprawy, toteż, jeśli dla nas jest coś szczególnie istotne zasięgnijmy języka na ten temat. Miła i kompetentna obsługa przekaże nam wszystkie ważne dla nas szczegóły. Jeśli znajdziemy ofertę, która spełnia wszystkie nasze i dziecka oczekiwania, możemy być pewni, że wakacje będą dla niego udanym i radosnym czasem. A w nowym sezonie wakacyjnym chcąc ponownie skorzystać z oferty wyjazdowej dla dziecka, będziemy mogli już się zaliczać do grona Stałych Klientów. Swoją wiedzą na temat organizowanych wyjazdów wybranego przez nas organizatora możemy się podzielić z naszymi znajomymi, którzy także szukają touroperatora godnego polecenia. Pamiętajmy, że jeśli nasze dziecko bezpiecznie odpoczywało i po powrocie do domu miło wspomina turnus kolonijny, na którym było, jego wakacje możemy zaliczyć do udanych. A jeśli nasze dziecko jest szczęśliwe, to i szczęśliwi jesteśmy my sami.
forum ciąża, forum dla rodziców, forum dziecko

Antykoncepcja
Chcę być w ciąży
Ciąża - Porady
Kalendarz ciąży - tydzień
Kalendarz ciąży - miesiąc
Kalendarz ciąży - trymestr
Odzież ciążowa
Zdrowie w ciąży
Uroda w ciąży
Wszystko o porodzie
Mój poród
Zdrowie dziecka
Wychowanie dziecka
Dziecko - Porady
Zakupy dla dzieci
Odzież dziecięca
Wózki dla dzieci
Foteliki dla dziecka
Zabawki
Pokój dziecięcy
Akcesoria dla mamy i dziecka
Wydarzenia dla Rodziców i Dzieci
Bajki i wierszyki dla dzieci
Kolorowanki
Gry i zabawy dla dzieci
Kuchnia dla dzieci - Przepisy
Mam dziecko - zdjęcia dzieci


 
Przeczytaj także
» Baby One - wszystko dla dziecka
» Kto pierwszy...
» Pielęgnacja małego dziecka
» Czy jestem w ciąży?
» Gdy dziecko jest agresywne wobec zabawek
» Krem dla mamy i dziecka
» Dieta małego alergika
» Odżywianie w ciąży
» Po plaży... Pantenol!
» Nerwica u dzieci - jak ją pokonać
» Promyk słońca dla brzdąca
» Zakupy przed porodem
» Gry i zabawy dla dzieci - 6 miesiąc
» Kolonie - Jak dobrze wybrać ?
» Moda Wiosna - lato 2009 dla dzieci od Kolorino
» Mamo ja też tak chcę...
» Ochrona brodawek
» Kalendarz ciąży - Tydzień 34
» Pogrzeb - Czy zabierać dziecko ?
» Ciepło - zimno

Tik-takowa sonda
Gdzie rodziłaś swoje dziecko?

W szpitalu
W klinice
W domu

  + wyniki

 
Wyprawka dla dziecka  Rodzice  Strach przed porodem  Zabawki   Ciąża tydzień po tygodniu Jaka dieta w ciąży Moda ciążowa Rozstępy w ciąży  Przebieg porodu


P O L E C A M Y:

Moda, Uroda, Kosmetyki, Fryzury, Plotki:
Serwis dla kobiet NaObcasach.plWszelkie porady i artykuły z tematyki Ciąża, Poród, Dziecko zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Kopiowanie, powielanie, rozpowszechnianie treści i fotografii bez zgody redakcji zabronione.

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2006-2010 Kwiatkowski Media Networks / reklama / kontakt