W Polsce ten rodzaj antykoncepcji jest najmniej znany, a zarazem budzi najwięcej kontrowersji. Dzieje się tak dlatego, że środki stosowane w antykoncepcji postkoitalnej najczęściej mylnie kojarzy się z nielegalnymi w naszym kraju pigułkami wczesnoporonnymi. Tymczasem nie przerywają one, lecz zapobiegają niepożądanej ciąży.
Antykoncepcja postkoitalna, czyli po stosunku. Polega na zastosowaniu tabletki z dużą dawką pochodnej progesteronu, im szybciej po stosunku, tym lepiej. Przyjmuje się, że stosować ją można do 72 godzin po stosunku, chociaż klasyczne zasady zakładają zażycie tabletki w ciągu 1 godziny po stosunku. Sposób ten należy traktować jako awaryjny, ponieważ jego skuteczność jest mniejsza a duża, jednorazowa dawka pochodnej progesteronu nie jest obojętna dla zdrowia i nie powinna być często powtarzana.
W wielu krajach środki antykoncepcji postkoitalnej dostępne są bez recepty. W aptekach można je kupić w Kanadzie, Francji, Austrii, Portugalii, Belgii, Wielkiej Brytanii, a także w Afryce Południowej; w sklepach - w Norwegii i Szwecji.
Mechanizm działania środków stosowanych w antykoncepcji postkoitalnej polega na:
- hamowanie lub opóźnianie owulacji
- uniemożliwianiu implantacji
- hamowaniu transportu komórki jajowej
- unieruchamianiu plemników
Świadomość istnienia bezpiecznych dla zdrowia i legalnych środków podawanych po stosunku może uchronić kobiety przed stresem, bólem i podejmowaniem niewłaściwych decyzji