Ciąża, Dziecko, Poród - Tik-tak.pl
Przed ciążą Ciąża Poród Dziecko Kolorowanki Gry Online Forum
Reklama w Tik-tak.pl
Czy moje dziecko ma talent muzyczny ?
talent muzyczny |

Wielu rodziców zauważyło u swoich kilkuletnich pociech, że naśladują ulubionych wykonawców. Nie wiedzą oni jednak czy są to tylko dziecięce wygłupy czy też pierwsze sygnały o tym, że ich dziecko ma talent muzyczny. Jak to rozpoznać  ? Co zrobić by ten talent się nie zmarnował ?Naśladowanie znanych wokalistek i wokalistów, śpiewanie do dezodorantu - to charakterystyczne zachowania kilkulatków. Jak rozpoznać czy są to tylko dziecięce zabawy, czy też pierwsze sygnały o tym, że nasza pociecha obdarzona jest talentem muzycznym? Co zrobić by prawidłowo rozwijać muzyczne zdolności u najmłodszych?

Czym jest talent muzyczny?

Każdy z nas, podczas swojego życia przechodzi różne etapy rozwoju osobowości. Największy wpływ na to, jacy jesteśmy i jakie zdolności posiadamy, mają - według naukowców - takie czynniki jak: przekaz genetyczny, wychowanie, środowisko i własna aktywność. Talent można wobec tego zdefiniować jako wrodzone lub nabyte w wyniku ćwiczeń, predyspozycje w dziedzinie intelektualnej lub ruchowej. Istotnym okresem dla rozwoju umiejętności jest dzieciństwo. Maluch  z uzdolnieniami muzycznymi lubi śpiewać, ruszać się w rytm muzyki, i żywo reaguje na zasłyszane dźwięki. Dodatkowo warto dodać, że umuzykalnione dziecko cechuje wyjątkowa łatwość uczenia się oraz aktywność w podejmowaniu i rozwiązywaniu problemów.

Jak rozpoznać talent?

Talent u dziecka, aby odpowiednio się rozwinął, musi być rozpoznany, kształtowany i wymaga dużego wsparcia ze strony najbliższego otoczenia. „Każde dziecko posiada zdolności muzyczne, jednak talent trzeba w nim obudzić. Błędem jest zakładanie z góry, że nasza pociecha nie jest uzdolniona” – twierdzi Arkadiusz Białek, nauczyciel Szkoły Muzycznej Casio. „Należy pamiętać również, że wspomniany talent to tylko 5% sukcesu, reszta to ciężka praca” – dodaje.

Obowiązek rozwijania naturalnych zdolności dziecka, spoczywa w dużej mierze na jego rodzicach. To oni najwięcej czasu spędzają ze swoimi pociechami, mając możliwość obserwowania ich aktywności i dostrzeżenia zainteresowań, na przykład w dziedzinie muzyki. Takie analizy mogą być dokonywane nawet „domowymi sposobami”. Dobrym pomysłem na sprawdzenie, czy nasze dziecko posiada talent muzyczny, są zabawy muzyczno - ruchowe, wspólne śpiewanie oraz słuchanie muzyki. Warto też zwrócić uwagę, czy nasz brzdąc bawiąc się z rówieśnikami, nie naśladuje znanych muzyków. Porozmawiajmy z dzieckiem o jego marzeniach. Być może okaże się, że chciałoby ono występować przed publicznością.


W przypadku dostrzeżenia szczególnych predyspozycji, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by zmotywować dziecko do kontynuacji muzycznej przygody. Bardzo ważne jest odpowiednie dawkowanie pracy i zabawy. Nauczyciele zalecają mniejszą intensywność, połączoną z większą częstotliwością.

„Dzieci łatwo jest zniechęcić, nawet do czegoś, co lubią. Można przeprowadzać lekcje mniej intensywne, za to z większą częstotliwością” – twierdzi Janusz Malinowski, nauczyciel Szkoły Muzycznej Casio. Osobami, których opinie mogą nam pomóc w odkryciu talentów dziecka są też opiekunowie, wychowawcy, nauczyciele ze żłobka, przedszkola czy szkoły. Oceny naturalnych zdolności, mogą także dokonać profesjonaliści, np. podczas specjalnych przesłuchań w szkołach muzycznych.

Rozpoczęcie edukacji

Im wcześniej wyślemy swoje dziecko na muzyczne zajęcia, tym lepiej. Rodzice powinni mieć na uwadze rozwój swojej pociechy i korzyści, jakie taka forma aktywności przyniesie jej w przyszłości. „Aktywny kontakt z muzyką, dzieci mają już w przedszkolu, na zajęciach rytmiki. Grę na instrumentach klawiszowych, polecałbym dzieciom od 4-5 roku życia” – mówi Arkadiusz Białek. Bardzo istotnym elementem jest wcześniejsze zaplanowanie edukacji muzycznej. Im lepiej pokierujemy rozwojem dziecka, tym lepszych efektów możemy się spodziewać. Porad praktycznych, można poszukać u członków rodziny zajmujących się lub interesujących muzyką oraz znajomych, których dzieci już bawią się śpiewem lub tańcem.

„Na początku edukacji dzieci powinny uczęszczać na zajęcia z rytmiki w przedszkolu. Następnie, w wieku 4-5 lat, możemy zapisać je na zajęcia rytmiki z elementami gry na keyboardzie, opartymi na zabawie. Wiek 6-7 lat, to najlepszy moment na kontynuację nauki gry na instrumentach klawiszowych lub wybór innego instrumentu” – dodaje Białek.

Trzymanie się wcześniej ustalonego harmonogramu nauki gwarantuje stopniowe, odpowiednio rozłożone w czasie, coraz większe zainteresowanie naszych pociech muzyką, przy jednoczesnym rozwoju ich talentu.

Szkoły muzyczne

Jeśli już talent dziecka zostanie rozpoznany i potwierdzony przez profesjonalistów, warto pomyśleć o zapisaniu malucha do szkoły muzycznej. Wybór takiej placówki nie jest łatwy. Rodzice powinni wcześniej upewnić się, czy jest ona odpowiednio wyposażona. Sprawdzić czy kadra ma niezbędne kwalifikacje oraz czy uczniom zapewnia się pomoce naukowe, takie jak: podręczniki, akcesoria muzyczne czy instrumenty. Istotną kwestią jest również możliwość prezentowania umiejętności uzdolnionych uczniów przed szerszym gronem odbiorców, w ramach organizowanych przez szkołę spotkań muzycznych, festiwali czy akademii muzycznych. Takie spotkania pozwalają wyróżnić i docenić dziecko, co w konsekwencji motywuje je do dalszej pracy.

Edukacja w szkole muzycznej niesie za sobą wiele korzyści. Gra na instrumencie oraz ogólne zajęcia muzyczne, zapewniają rozwój intelektualny dziecka. Muzyczna edukacja wpływa również na szybsze przyswajanie wiedzy ogólnej, sprawia, że dziecko jest pogodne i otwarte na innych ludzi, co pozytywnie wpływa na jego kontakty interpersonalne, nie tylko w grupie rówieśniczej.


(c) fot.: P.Karpiński

forum ciąża, forum dla rodziców, forum dziecko

Antykoncepcja
Chcę być w ciąży
Ciąża - Porady
Kalendarz ciąży - tydzień
Kalendarz ciąży - miesiąc
Kalendarz ciąży - trymestr
Odzież ciążowa
Zdrowie w ciąży
Uroda w ciąży
Wszystko o porodzie
Mój poród
Zdrowie dziecka
Wychowanie dziecka
Dziecko - Porady
Zakupy dla dzieci
Odzież dziecięca
Wózki dla dzieci
Foteliki dla dziecka
Zabawki
Pokój dziecięcy
Akcesoria dla mamy i dziecka
Wydarzenia dla Rodziców i Dzieci
Bajki i wierszyki dla dzieci
Kolorowanki
Gry i zabawy dla dzieci
Kuchnia dla dzieci - Przepisy
Mam dziecko - zdjęcia dzieci


 
Przeczytaj także
» Plac zabaw na każdą pogodę
» Agent Specjalny Oso - Nowy serial na Disney Channel
» 'Skubane kurczaki' na Wielkanoc!
» Plantex Duo - nowy preparat na kolki i wzdęcia niemowlęce
» Jak kocha tata
» Fotylki
» Jak przebiega poród
» Depresja poporodowa
» Przedszkole - Jest się czego bać ?
» Mam na imię Natalka
» Kąpiel malucha
» Kręgle dla najmłodszych
» Dziecko idzie do kościoła
» Tysiące nagród w promocji Haribo
» Dom, który myśli
» Butelka MAM Anti-Colic - Łatwa zamiana mamy na MAM
» Kalendarz ciąży - Miesiąc 7
» Kalendarz ciąży - Tydzień 36
» Nerwica u dzieci - jak ją pokonać
» Gry i zabawy dla dzieci - 1 miesiąc

Tik-takowa sonda
Gdzie rodziłaś swoje dziecko?

W szpitalu
W klinice
W domu

  + wyniki

 
Wyprawka dla dziecka  Rodzice  Strach przed porodem  Zabawki   Ciąża tydzień po tygodniu Jaka dieta w ciąży Moda ciążowa Rozstępy w ciąży  Przebieg porodu


P O L E C A M Y:

Moda, Uroda, Kosmetyki, Fryzury, Plotki:
Serwis dla kobiet NaObcasach.plWszelkie porady i artykuły z tematyki Ciąża, Poród, Dziecko zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Kopiowanie, powielanie, rozpowszechnianie treści i fotografii bez zgody redakcji zabronione.

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2006-2010 Kwiatkowski Media Networks / reklama / kontakt