Na szczęście w dzisiejszych czasach istnieje wiele źródeł, z których możemy czerpać wiedzę na tematy związane z ciążą, porodem i pielęgnacją niemowlaka. Mogą to być publikacje fachowe lub czasopisma dla kobiet. Nie jest żadną ujmą dla mężczyzny sięganie po wszelkiego rodzaju tygodniki lub miesięczniki dla kobiet, zajmujących się tematyką związaną z ciążą i wychowywaniem dzieci. Wiele z nich ma już specjalnie przygotowane strony dla tatusiów.
Nieocenionym źródłem informacji dla przyszłych tatusiów, będą tez rozmowy z osobami, które mają już za sobą doświadczenia związane z okresem ciąży.
Warto rozmawiać
Co raz częściej można spotkać się z opinią, że wielu przyszłych tatusiów aż za nadto angażuje się w sprawy związane z przebiegiem ciąży, że niekiedy bardziej przeżywają ten okres niż same ciężarne kobiety. Mówi się o ich nadgorliwości i przewrażliwieniu. Nie jest to chyba takie złe. Lepiej wykazywać się takim zachowaniem, niż zostawić partnerkę samej sobie. Zaangażowanie partnera może w pewnych sytuacjach irytować, ale w większości przypadków zbliża do siebie oboje partnerów. Pogłębiają się wówczas więzy emocjonalne i uczuciowe. Nie jest niczym zdrożnym, że mężczyzna bierze czynny udział w wyborze lekarza i szpitala, w którym przyjdzie na świat dziecko. Pewność, że partnerka jest pod doskonałą opieką, jest doskonałym sposobem na zmniejszenie swojego niepokoju o prawidłowy przebieg ciąży.
Towarzyszenie partnerce w czasie wizyt w gabinecie ginekologicznym, szczególnie w momentach tak przełomowych, jak pierwsze wysłuchanie tętna dziecka czy badanie USG sprawia, że chwile te stają się niezapomnianym przeżyciem niemal do końca życia.
W swoim zaangażowaniu w pomoc partnerce, mężczyzna nie może jednak przekraczać pewnych granic. Nie ma nic gorszego niż ciągłe napominanie np. „jesz za dużo słodyczy – utyjesz”, „nie powinnaś tego jeść – to Ci szkodzi”, „nie powinnaś tego pić” itd. Lepiej byłoby zająć się zorganizowaniem wspólnych chwil relaksu, masażem nóg i pleców partnerki, wspólnej kolacji przy świecach i spokojnej muzyce. Dobrym pomysłem jest tez spacerowanie.
Warto tez zastanowić się nad wspólnym udziałem w zajęciach szkoły rodzenia. To czego się tam nauczycie, nie tylko będzie pomocne w trakcie porodu i w pierwszych chwilach po nim, ale będzie także znakomitą wspólna zabawą.
Pamiętaj - pomagaj partnerce, ale nie wyręczaj jej we wszystkich czynnościach - ciąża to nie choroba. Nie ma też najmniejszego powodu, abyście w czasie ciąży rezygnowali z różnych form rozrywki. Wyjścia do kina, teatru, czy na niezbyt długie przyjęcie – o ile partnerka będzie w stanie - jest jak najbardziej wskazane. Pamiętaj - po porodzie będziecie mieć mniej wolnego czasu - warto więc teraz wykorzystać okazję.