Ciąża, Dziecko, Poród - Tik-tak.pl
Przed ciążą Ciąża Poród Dziecko Kolorowanki Gry Online Forum
Reklama w Tik-tak.pl
Tata - wzór do naśladowania
wzorce dla dziecka | rozwój dziecka | strefa taty |

Dla małego dziecka mama i tata to dwie najważniejsze osoby w życiu. Młodzi rodzice starają się, aby to właśnie ich dziecko było najszczęśliwsze, żeby wyrosło na dobrego człowieka. Wkładają wiele wysiłku w Jego rozwój i egzystencję.
Każdy człowiek przejawia skłonność do powielania zachowań, sposobów reagowania swoich rodziców.
Dotyczy to zarówno pozytywnych jak i negatywnych aspektów postaw rodzicielskich. Mężczyzna oczekujący narodzin swojego dziecka, czy też już pełniący funkcję ojca, nie ucieknie przed rzeczywistością. Powinien zadać sobie pytania:

- Kim jest/był mój tata?
- Jak traktował mnie, gdy byłem małym chłopcem?
- Jakie były jego relacje z mamą?

Odpowiedzi na te pytania pozwolą nakreślić obraz - wzorzec ojca, wyniesiony z domu rodzinnego.
Wielu młodych ojców czerpiąc wzorzec ze swoich ojców, bardzo często nie potrafi postępować we własnym życiu inaczej niż oni.

Bardzo trudno jest pokonać w sobie schemat zachowań utrwalonych przez lata. Czerpiąc wzór z ojca zamkniętego w sobie, niedostępnego, nie mającego nigdy czasu dla syna, można doprowadzić do wytworzenia się podobnej postawy w stosunku do własnych dzieci. Łatwo wówczas o stwierdzenia typu: „mam ważniejsze sprawy”, „niech mama się tobą zajmie”. Skutkiem takiego postępowania będzie brak autentycznego kontaktu z dzieckiem. Gdy pojawią się problemy związane z wiekiem dojrzewania, syn czy córka nie przyjdą z nimi do ojca. Poszukają pomocy u obcych ludzi - kolegów, szefów nieformalnych grup lub uciekną w świat narkotyków i alkoholu.
Gdy dziecko wkracza w okres dojrzewania bardzo trudno jest wówczas nadrabiać stracony czas. Ojciec z bezradnością spostrzega, że stracił swoją szansę na więź z dzieckiem, że nie posiada jakiejkolwiek kontroli nad zachowaniem potomka. Rodzi to w nim agresję, a ta jeszcze bardziej oddala ich od siebie. Gdyby nawiązał kontakt z dzieckiem wcześniej, rozmawiał z nim, poświęcał mu czas, zapewne stałby się dla niego kimś ważnym, do kogo można zwrócić się w potrzebie. On jednak nie potrafił tego zrobić, bo nie miał odpowiedniego wzoru.
Bez jakichkolwiek wątpliwości można stwierdzić, że podstawą zbudowania bliskiej więzi między tatą i dziećmi jest czas, który spędzają wspólnie. Ojciec wciąż zapracowany, robiący karierę zawodową i wiecznie nieobecny albo tak zmęczony po pracy, że już nie ma ochoty na zajmowanie się synem, czy córką, nie może liczyć na podziw w oczach dzieci. One chcą być z tatą. Zagrać z nim w piłkę, wykonać wspólnie jakąś pracę, opowiedzieć o swoich kłopotach.

Na wzorzec ojca mają też istotny wpływ relacje pomiędzy matką a ojcem. To jak ojciec traktował matkę pozostawi trwały ślad w psychice dziecka. Jeżeli w związku Twoich rodziców układało się prawidłowo, Ty też nie będziesz miał problemów z ułożeniem stosunków z własną partnerką. Będzie to miało przełożenie na zgodne i bezkonfliktowe wychowywanie Waszych własnych dzieci. Stworzycie wzorce ojca i matki, z których czerpać będą wasze dzieci. Warto więc zadbać, aby były to jak najbardziej pozytywne wzorce. 
forum ciąża, forum dla rodziców, forum dziecko

Antykoncepcja
Chcę być w ciąży
Ciąża - Porady
Kalendarz ciąży - tydzień
Kalendarz ciąży - miesiąc
Kalendarz ciąży - trymestr
Odzież ciążowa
Zdrowie w ciąży
Uroda w ciąży
Wszystko o porodzie
Mój poród
Zdrowie dziecka
Wychowanie dziecka
Dziecko - Porady
Zakupy dla dzieci
Odzież dziecięca
Wózki dla dzieci
Foteliki dla dziecka
Zabawki
Pokój dziecięcy
Akcesoria dla mamy i dziecka
Wydarzenia dla Rodziców i Dzieci
Bajki i wierszyki dla dzieci
Kolorowanki
Gry i zabawy dla dzieci
Kuchnia dla dzieci - Przepisy
Mam dziecko - zdjęcia dzieci


 
Przeczytaj także
» Dzienniczek Maluszka, czyli jak minął dziecku dzień?
» Kalendarz ciąży - Tydzień 23
» Jak uniknąć chemii w czasie ciąży
» Rodzinny poród
» Pierwszy dzień w przedszkolu
» Po co te skurcze...
» Antykoncepcyjne środki chemiczne
» Ciemieniucha - można jej zaradzić
» Nie karmię piersią
» Ciężki problem nóg
» Kalendarz ciąży - Miesiąc 4
» Akcja społeczna: badanie dzieci w kierunku celiakii
» Zamiana
» Baby One - wszystko dla dziecka
» Nie pal - szczególnie w ciąży
» Okrągłe kółeczko
» Porady psychologa - Dlaczego dziecko płacze?
» Spokojny sen malucha
» Kalendarz ciąży - Tydzień 32
» Kalendarz ciąży - Tydzień 21

Tik-takowa sonda
Gdzie rodziłaś swoje dziecko?

W szpitalu
W klinice
W domu

  + wyniki

 
Wyprawka dla dziecka  Rodzice  Strach przed porodem  Zabawki   Ciąża tydzień po tygodniu Jaka dieta w ciąży Moda ciążowa Rozstępy w ciąży  Przebieg porodu


P O L E C A M Y:

Moda, Uroda, Kosmetyki, Fryzury, Plotki:
Serwis dla kobiet NaObcasach.plWszelkie porady i artykuły z tematyki Ciąża, Poród, Dziecko zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Kopiowanie, powielanie, rozpowszechnianie treści i fotografii bez zgody redakcji zabronione.

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2006-2010 Kwiatkowski Media Networks / reklama / kontakt