Ciąża, Dziecko, Poród - Tik-tak.pl
Przed ciążą Ciąża Poród Dziecko Kolorowanki Gry Online Forum
Reklama w Tik-tak.pl
Zdrowa dieta dla malucha
urozmaicona dieta | picie wody | dieta dziecka | żywienie dzieci | woda dla małych dzieci | mama i ja | setpoint | doradztwo żywieniowe | zaparcia | wymioty | biegunk |

W diecie każdego człowieka ważna jest ilość spożywanych płynów, a u małych dzieci szczególnie. Często dziecko nie jest głodne a popłakuje - najczęściej przyczyną rozdrażnienia jest pragnienie. Picie wody ma również duże znaczenie podczas infekcji - nawadnia organizm, jest niezbędne w przypadku biegunki, zaparcia czy wymiotów.Zdrowe nawyki żywieniowe są ważne dla całej rodziny, jednak szczególne znaczenie mają one dla dzieci. To, co jedzą nasze pociechy ma wpływ na ich kondycję - nie tylko obecną, ale i przyszłą. Rolą rodziców jest więc takie ułożenie codziennego menu, aby dostarczyć podopiecznym niezbędne elementy, potrzebne im do rozwoju.

Dieta dziecka zmienia się wraz z jego wiekiem. Najmłodszym wystarczy mleko matki - z nim maluch przyjmuje wszystkie niezbędne dla rozwoju składniki. Jednak z każdym kolejnym miesiącem dziecko potrzebuje coraz bardziej różnorodnych posiłków - produktów zbożowych, warzyw i owoców, ale także mięsa, wędlin czy jajek. Nie mniejszą rolę pełnią także podawane dzieciom płyny (oprócz mleka z czasem także woda, łagodne herbatki, kompoty czy soki). W jaki sposób komponować dietę malca, aby mieć pewność, że podajemy mu wszystko to, co jest mu potrzebne?

Warto zadbać o różnorodność produktów, oczywiście dostosowanych do wieku naszej pociechy. Gdy dziecko kończy 1. miesiąc życia, możemy zacząć podawać mu łagodne herbatki rumiankowe, a także napary przeznaczone właśnie dla dzieci. Od 4. miesiąca życia włączamy do jadłospisu warzywa i owoce. Eksperci radzą, aby były to produkty stanowiące podstawę diety w danym kraju, w Polsce zaczynamy więc od jabłek i marchewki (właśnie w tej kolejności, ponieważ marchewka może uczulać). Nowości w menu dziecka wprowadzamy ostrożnie; na początku podajemy jedną lub dwie łyżeczki, by zobaczyć, jak maluch reaguje na nowy smakołyk. Jeśli nie ma niepokojących objawów (wysypki, bólu brzuszka), możemy na stałe wprowadzić produkt do diety.

Im dziecko jest starsze, tym większe powinny być ilość i różnorodność produktów wprowadzanych do codziennego jadłospisu. Półroczne dziecko może dostać czarne jagody, seler, ryż biały czy cukinię; od 17. tygodnia życia maluch może pić kompot czy sok. Warto jednak pamiętać, że podawane napoje nie mogą zawierać konserwantów ani sztucznych barwników.

Na co należy zwrócić uwagę przy wprowadzaniu nowych produktów do dziecięcego menu? Maluszkom nie wszystko przypadnie do gustu - tak jak dorośli, dzieci mają swoje ulubione smaki i takie, których nie lubią. Nie podawajmy na siłę produktów, które wyraźnie dziecku nie smakują. Nie starajmy się także zabawiać dzieci w trakcie podawania nowych przysmaków. Jeśli nauczymy pociechę, że jedzenie wiąże się z zabawą, dziecko nie będzie umiało zjeść spokojnie. Warto także pamiętać, że zdrowy maluch nie pozwoli się zagłodzić - gdy będzie naprawdę głodny, zacznie płakać, dając sygnał, że czas na posiłek.

Jak mówi Anna Kalarus z firmy SetPoint Doradztwo Żywieniowe: 'Rozszerzanie diety niemowlęcia to moment, który często budzi obawy rodziców i nasuwa pytania, co i kiedy wprowadzać do menu małego dziecka. Najlepszym rozwiązaniem jest posługiwanie się modelem żywienia niemowląt, który został opracowany przez zespół ekspertów powołany przez konsultanta krajowego ds. pediatrii. Model ten informuje, w jaki sposób należy włączać nowe produkty do diety malucha oraz kiedy jest na nie najlepsza pora. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z pediatrą lub dietetykiem.

Oprócz wprowadzania nowych pokarmów, takich jak zupki warzywne czy owoce, ważnym elementem rozszerzania diety jest ekspozycja na gluten, którą według najnowszych zaleceń rozpoczyna się wcześniej, obniżając ryzyko pojawienia się alergii. Dodawanie glutenowych kaszek do posiłków zaczyna się w piątym miesiącu u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym oraz po szóstym miesiącu u niemowląt ssących pierś. Dodam, że są to niewielkie ilości: 1-2 łyżeczki raz na dobę'.

Ważnym elementem urozmaicania diety jest także podawanie dzieciom wody przeznaczonej dla maluchów, takiej jak Mama i ja. Może się zdarzyć, że maluch nie jest głodny, ale popłakuje, ponieważ chce mu się pić - w takim wypadku dobrze podać mu parę łyżeczek wody. Jednak woda nie tylko zaspokaja pragnienie. Usuwa również toksyny z organizmu, wspomaga pracę nerek i ułatwia dbanie o higienę jamy ustnej. Maluchom trudno umyć ząbki, a mleczaki są szczególnie podatne na próchnicę. Kilka łyżeczek wody pomaga oczyścić jamę ustną z pozostałości posiłku. Woda to także nieoceniony sprzymierzeniec rodziców podczas walki z infekcją - nawadnia organizm, dzięki czemu maluch lepiej radzi sobie z chorobą, jest niezbędna, gdy dziecko ma zaparcia, biegunkę, wymiotuje czy kaszle. Anna Kalarus dodaje: 'Warto przyzwyczaić maluszka do picia czystej wody, która powinna stać się dla dziecka podstawowym napojem - soczki mogą być jedynie urozmaiceniem.
Na podstawie własnych doświadczeń (jestem mamą 2-latka) mogę zapewnić, że przyzwyczajenie dziecka do picia wody przynosi same korzyści'.

Ustalając codzienne menu malca, warto pamiętać, że zdrowa dieta to bagaż, z którym dziecko wchodzi w dorosłe życie. W dużej mierze zależy od niej nie tylko odporność, ale także energia, z jaką nasza pociecha podejmuje codzienne wyzwania.
forum ciąża, forum dla rodziców, forum dziecko

Antykoncepcja
Chcę być w ciąży
Ciąża - Porady
Kalendarz ciąży - tydzień
Kalendarz ciąży - miesiąc
Kalendarz ciąży - trymestr
Odzież ciążowa
Zdrowie w ciąży
Uroda w ciąży
Wszystko o porodzie
Mój poród
Zdrowie dziecka
Wychowanie dziecka
Dziecko - Porady
Zakupy dla dzieci
Odzież dziecięca
Wózki dla dzieci
Foteliki dla dziecka
Zabawki
Pokój dziecięcy
Akcesoria dla mamy i dziecka
Wydarzenia dla Rodziców i Dzieci
Bajki i wierszyki dla dzieci
Kolorowanki
Gry i zabawy dla dzieci
Kuchnia dla dzieci - Przepisy
Mam dziecko - zdjęcia dzieci


 
Przeczytaj także
» Kto pierwszy...
» Mądra zabawa, czyli Playhouse Disney na DVD
» Skóra skłonna do alergii - jak o nią dbać
» Szybka i skuteczna ulga w gorączce
» Coccodrillo zostało wyróżnione przez rodziców
» Zabawa z czapką
» Kwas foliowy - niezbędny w ciąży
» Rozstępy - zmora ciąży
» Mam na imię Natalka
» Rotawirusy - niebezpieczne drobnoustroje
» Mustela 9 Miesięcy - przełom w zapobieganiu i korygowaniu rozstępów.
» Kalendarz ciąży - Tydzień 20
» Zupa jarzynowa z żółtkiem od 6 miesiąca życia
» Czy dziecko powinno widzieć, że płaczę ?
» Kalendarz ciąży - Tydzień 3
» Nauka przez zabawę
» Gdy dziecko jest agresywne wobec zabawek
» Jak nauczyć dziecko korzystać z nocniczka?
» Mechaniczne środki antykoncepcyjne
» Kolonie - Jak dobrze wybrać ?

Tik-takowa sonda
Gdzie rodziłaś swoje dziecko?

W szpitalu
W klinice
W domu

  + wyniki

 
Wyprawka dla dziecka  Rodzice  Strach przed porodem  Zabawki   Ciąża tydzień po tygodniu Jaka dieta w ciąży Moda ciążowa Rozstępy w ciąży  Przebieg porodu


P O L E C A M Y:

Moda, Uroda, Kosmetyki, Fryzury, Plotki:
Serwis dla kobiet NaObcasach.plWszelkie porady i artykuły z tematyki Ciąża, Poród, Dziecko zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Kopiowanie, powielanie, rozpowszechnianie treści i fotografii bez zgody redakcji zabronione.

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2006-2010 Kwiatkowski Media Networks / reklama / kontakt